Co ukázala končící výsledková sezóna v USA?

| redakce

Výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí ve Spojených státech pomalu spěje ke svému konci. Čtvrtletní čísla již reportovala většina velkých podniků a zatím se zdá, že se bude otevírat šampaňské - výsledková sezóna by mohla skončit 7% meziročním růstem zisků firem v rámci indexu S&P 500, i když nedávné konsenzuální odhady počítaly s pouhými 3 %.

Navzdory masivní brzdě v podobě prudkého poklesu světových cen ropy a silného dolaru jsou hospodářské výsledky firem za poslední loňské čtvrtletí na dobré cestě překonat odhady analytiků oslovených na konci roku 2014 agenturou Thomson Reuters o 4,2 %. Oblíbený indikátor kondice firem, výrobní ISM index, navíc nadále vysílá pozitivní signál o stavu americké ekonomiky.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že se zisky firem z indexu S&P 500 v posledním loňském kvartálu meziročně zvýšily o zhruba 7 %, zatímco dlouhodobý průměr meziročního růstu zisku se pohybuje jen kolem 4 %. Ještě 6. února, kdy již trh znal výsledky dvou třetin firem z indexu S&P 500, to přitom podle Thomson Reuters vypadalo jen na růst zisků o 6,4 %.

Největším pozitivním překvapením výsledkové sezóny jsou zatím výsledky technologických firem, které se pohybují zhruba 8 % nad odhady analytiků. Solidní jsou ale i výsledky společností ze sektoru základních materiálů, odvětví zdravotní péče a sektoru spotřebního zboží.

Dobré výsledky průmyslu

Pesimisty příjemně zaskočily také výsledky firem z průmyslového sektoru. Analytici čekali, že se na výsledcích firem z jednoho z nejvíce globalizovaných odvětví podepíší výkyvy měnových kurzů, tento efekt ale nakonec nebyl tak masivní.

Nedostatečný ekonomický růst v Evropě a zpomalující růst v Číně problémy zhoršují, silná Severní Amerika a rostoucí ziskové marže ale pomáhají tyto brzdy vykompenzovat, a průmysl je tak na cestě k 12% meziročnímu růstu zisků, analytici čekali jen asi 10% posílení.

Pozitivní překvapení u technologií

Technologie zajistily trhu velké pozitivní překvapení. Mají našlápnuto k 17% meziročnímu růstu zisků ve 4. kvartálu, což je téměř dvojnásobek předchozích očekávání (+9 %). Může to znamenat největší růstové překvapení ze všech 10 základních sektorů indexu S&P 500.

Technologické firmy vykázaly zatím nejvyšší míru pozitivních překvapení mezi všemi sektory, když 88 % technologických společností z S&P 500 překonalo očekávání na úrovni zisků. Tento úspěch byl překvapivý vzhledem k negativnímu vlivu silného amerického dolaru (stejně jako průmyslový sektor jsou i technologie hodně globálním byznysem).

Největším tahounem byl Apple, který sám přispěl k růstu zisku v rámci S&P 500 o 2 procentní body, když vykázal 48% zlepšení zisku na akcii.

Technologický sektor obecně těžil ze silných tržeb a zisků z prodeje z hardwaru i softwaru, dařilo se i výrobcům polovodičů. Pomáhaly mu trendy v mobilním odvětví, cloud computingu, zabezpečení a analýze dat.

Odchylka zisků firem za 4Q2014 od odhadů analytiků
Odchylka zisků firem za 4Q2014 od odhadů analytiků

Pesimistické výhledy firem

Historicky byly konsenzuální odhady v průběhu výsledkové sezóny (od doby, kdy Thomson Reuters začala sledovat odhady, tedy zpětně do poloviny 90. let) revidovány v průměru o 3 % níže. Analytici měli tendenci být přehnaně optimističtí při vstupu do jakékoli výsledkové sezóny a firmy byly naopak konzervativnější, aby snižovaly laťku, kterou je potřeba překonat.

  • 1
  • 2
reklama
reklama