Jako kdyby americké firmy nemohly prohrát: Tento faktor má letos držet jejich marže nad vodou

| redakce

Silný dolar dopadá na tržby amerických firem. Export se stává pro svět dražším a zahraniční pobočky firem z USA po přepočítání na dolary utrží o něco méně. Podle Goldman Sachs ale tlak, který silná měna vyvolala v hospodaření firem ve čtvrtém kvartálu 2014, letos povolí. Proč?

Nepříjemný dopad na tržby amerických firem může mít podle Goldman Sachs silný dolar i letos, ziskové marže ale dále klesat nemají. "Vliv silného dolaru na zisky amerických společností bude prakticky nulový," míní ekonom Jan Hatzius. "Ziskové marže za loňský rok podle všeho meziročně kvůli silné domácí měně o něco klesnou. Přispějí k tomu také nedostatečný růst produktivity a vyšší efektivní míra zdanění. Ovšem letos by se měly marže udržet na stejné úrovni jako loni díky tomu, že poroste poptávka v zahraničí. Stejně tak by se měla zlepšit zmíněná produktivita."

K udržení marží má přispět také větší míra zajišťování se amerických firem proti pohybům kurzu dolaru. V neposlední řadě je důležité, že americké firmy navyšují výrobu v zahraničí, kde jim naopak silnější dolar snižuje náklady na pracovní sílu i další vstupy.

Větší dopad silného dolaru na akcie než na HDP?

Goldman Sachs ve svém nejpesimističtějším scénáři pro letošní rok počítá s 2,5% poklesem zisků firem z indexu S&P 500. Za 4Q2014 zatím asi 80 % firem zveřejnilo zisky nad odhady trhu, jejich meziroční růst byl zhruba 3%.

Hatzius dále upozorňuje na to, že dopad silného dolaru na firmy z S&P 500 bude výraznější než vliv silné měny na americký HDP. Vývoz totiž odpovídá jen přibližně 13,5 % výkonu největší světové ekonomiky, v indexu největších firem je ze zahraničí 35 % tržeb.

Obchodně vážený dolarový index
Obchodně vážený dolarový index

Slabší euro v páru s dolarem by mělo letos prospívat firmám z Evropy i jejich akciím.

Evropské akcie a sázka na růst v roce 2015 Evropské akcie a sázka na růst v roce 2015 Podle aktuálního reportu Morgan Stanley si evropské akciové trhy pravděpodobně užijí v roce 2015 silnou ...

Zdroj: Goldman Sachs

reklama
reklama