Týden na trzích podle burzovních grafů: První letošní historický rekord díky dražší ropě a (geo)politickému uvolnění

| Josef Košťál

Index S&P 500 se v druhé polovině týdne vymanil z dva měsíce platného obchodního rozpětí 1 990 až 2 065 bodů a v pátek uzavřel nad rekordem z 29. prosince 2014. Růst sice příliš nepotvrdily objemy obchodů, ale nové maximum je na světě. Falešná prolomení na grafu indexu jsou pověstná, na euforii je tedy ještě brzy.

S&P 500

Prudký růst volá alespoň po malé korekci, kdy by index jako nejbližší hladinu podpory mohl otestovat předchozí rezistenci 2 065 bodů. Další podpora je na 50denním klouzavém průměru v zóně 2 050 bodů a pak na staré známé spodní linii dosavadního obchodního rozpětí na hladině 1 990 bodů.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX v týdnu výrazně sestoupil a ve čtvrtek prolomil spodní linii obchodního rozpětí platného od začátku roku 2015. Tím potvrdil prolomení horní linie rozpětí v případě indexu S&P 500.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Index S&P 500 se dostal na nová historická maxima. Růst nebyl podpořený nadprůměrným objemem obchodů, byl spíše tlačený zprávami o řeckých dluzích (malá, ale přece naděje na dohodu s EU) a z Minsku (příměří domluvené od neděle 15. února). V USA je vyhlašování hospodářských výsledků v plném proudu, firmy překonávají nízko nastavené odhady. Index S&P 500 by mohl v nejbližším období mírně korigovat, jinak zůstane blízko psychologické hladiny 2 100 bodů. Zatím se zdá, že k dalšímu růstu chybí chuť.

reklama
reklama