Nic není levné, ale toto je důvod držet (nejen americké) akcie

| redakce

Chcete vydělat? Držte akcie! Jednoduchý vzkaz investorům minulý týden vyslal uznávaný ekonom a investor David Rosenberg. Vyspělé akciové trhy jsou sice na rekordech, ale nabízejí alespoň nějaký výnos. Dluhopisy na stejných trzích vynášejí méně.

"Můžete si vybrat - buď si koupíte roční dluhopis, který vynáší kolem nuly, nebo si koupíte akcie, které souhrnně v indexu S&P 500 nabízejí přes 2 %, pokud jde o dividendový výnos, a dokonce 4 %, když zohledníte zpětné odkupy akcií," píše Rosenberg.

Na akciovém trhu je samozřejmě větší riziko, že přijdete "o vše". Na trhu s dluhopisy podobná věc tolik nehrozí, obzvlášť na trhu se státními dluhopisy vyspělých zemí, jako jsou USA, Německo a další. Akcie navíc historicky spíše posilují, takže dlouhodobé držení riziko ztráty snižuje.

Na výnosy amerických dluhopisů v poslední době vedle jejich pozice relativně bezpečné investice tlačí také poptávka ze strany investorů, kteří již například na vyspělých trzích v eurozóně hledají pozitivní výnos marně. To pomohlo srazit výnos 10letých vládních dluhopisů USA celkem výrazně pod dividendový výnos indexu S&P 500.

"Vše je to o výnosech," lakonicky "hlasuje" pro nákup akcií Rosenberg.

Výnos 10letých státních dluhopisů USA a dividendový výnos indexu S&P 500
Výnos 10letých státních dluhopisů USA a dividendový výnos indexu S&P 500

Jen pro připomenutí, americké akcie i vládní dluhopisy mají za sebou řadu let silného býčího trendu. O akciích, ale především o dluhopisech se tak nezřídka mluví jako o dalších z řady investičních bublin. Graf z dílny Credit Suisse ukazuje dlouhodobé trendy a celkem zřetelnou aktuální nadhodnocenost.

S&P 500 a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA
S&P 500 a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA

Zdroj: Gluskin Sheff, Credit Suisse

reklama
reklama