Co musíte ráno vědět (18. února)

| redakce

Jak se po zasedání Euroskupiny dařilo akciím v Evropě, jak zahájily týden po pondělním svátku trhy v USA, jaká je inflace ve Spojeném království a jak vypadá romantika ve světě lega? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý navzdory nejistotě ohledně Řecka a Ukrajiny posílily, S&P 500 zdolal metu 2 100 bodů

Americké akcie se v první polovině úterního obchodování pohybovaly v červených číslech, postupně ale ztráty mazaly, až se nakonec vyšplhaly nad nulu a index S&P 500 po prodlouženém víkendu opět posunul své historické maximum. Na trhu panovala nejistota ohledně vývoje situace na Ukrajině a k úvodnímu poklesu přispívalo rovněž napětí kolem jednání o řeckém dluhu. Dow posílil o 0,16 % na 18 047,58 bodu, širší S&P 500 během dne vystoupal na nové historické maximum 2 101,30 bodu a nakonec uzavřel se ziskem 0,16 % na novém zavíracím maximu 2 100,34 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,11 % na 4 899,27 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 7,56 % na 15,80 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšily o devět bazických bodů na 2,14 %. V plusu v úterý skončilo šest z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména finančním a energetickým titulům a cenným papírům ze sektoru zdravotní péče. Zaostaly naopak akcie telekomunikačních firem a cenné papíry z technologického odvětví a sektoru základních materiálů.

Akcie pohledem technické analýzy: Americký býk se přihlásil o slovo

Co ukázala končící výsledková sezóna v USA?

2. Evropské akcie se v úterý pohybovaly kolem nuly, Řecko je stahovalo dolů

Evropské akcie se v úterý pohybovaly kolem nuly poté, co se ministři financí eurozóny nedokázali dohodnout na budoucnosti řeckého dluhu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,60 %, francouzský CAC 40 zakončil prakticky na nule se ziskem 0,04 % a německý DAX 0,25 % odepsal. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 0,08 %, nahoře ho držel především sektor spotřebního zboží, dolů ho naopak vedly technologie a stavební sektor. Řecký index ASE odepsal přes dvě procenta, i když v průběhu dne oslaboval i o více než 4 %.

Co znamená pondělní krach jednání Euroskupiny pro samotné Řeky aneb Dluhová krize opět buší na dveře eurozóny

Výzva pro centrální banky i světové vlády: Propast mezi bohatými a chudými se rozšiřuje, je ale potřeba chápat souvislosti

3. Pražská burza v úterý ztratila procento, objem obchodování přesáhl miliardu korun

Index PX v úterý odepsal 1,1 % na 1 007,75 bodu. Zobchodovaný objem v úterý přesáhl miliardu korun, když nejvíce k němu přispěla skupina ČEZ, jejíž akcie zpevnily o 0,56 %. V závěsu za ní se co do objemu držely cenné papíry Komerční banky, které naopak ztratily přes tři procenta, a nedařilo se ani druhému bankovnímu titulu na burze, Erste Group Bank, který oslabil o 0,74 %. Kromě skupiny ČEZ se emise na burze v úterý pohybovaly v mínusu, kolem dvou procent ztrácela NWR, tabáková společnost Philip Morris ČR a akcie O2 C.R. poté, co ředitel společnosti Tomáš Budník v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že pravděpodobnost rozdělení společnosti je stále padesátiprocentní. O více než procento oslabily cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a likérky Stock.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Ve středu vyjdou zápisy z posledních zasedání FOMC a Bank of England a rozhodnutí o měnové politice oznámí Bank of Japan. Rada ECB bude jednat o prodloužení podpory likvidity v řeckém bankovním sektoru. Spojené státy zveřejní průmyslovou výrobu, index cen výrobců a zahájenou výstavbu. JAR vydává data o inflaci a maloobchodních tržbách, které společně s mírou nezaměstnanosti oznámí také Rusko a Polsko. To přidá ještě data z průmyslu, stejně jako Ukrajina. Ve Španělsku vyjdou údaje z mezinárodního obchodu, ve Washingtonu se koná dvoudenní summit o extremismu za účasti vrcholných politiků a americká EIA vydá týdenní statistiku zásob ropy. Výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku odhalí například Accor, Crédit Agricole, Eni, Iberdrola, Natixis, Lafarge, Peugeot, Carlsberg nebo Deutsche Börse. Výhled na celý týden včetně očekávaní analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Dijsselbloem: Prodlužme program, pak mluvme o podobě podmínek

Až řecká vláda požádá o prodloužení nynějšího záchranného programu, bude možné se začít bavit o tom, jak do něj mohou Atény zapracovat své politické priority. Novinářům to v úterý řekl nizozemský ministr financí a šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Řecký ministr financí Janis Varufakis den po krachu pondělní schůzky s kolegy ze zemí platících eurem poznamenal, že jednání budou pokračovat. Řecko navíc podle zpráv z tamního tisku uvažuje o prodloužení programu o půl roku, pouze s vynecháním některých dosud povinných opatření.

SLEDOVALI JSME: Od řeckých voleb k bruselské dohodě z 20. února 2015

6. Proruští separatisté tvrdí, že získali kontrolu nad větší částí města Debalceve

Proruští separatisté v úterý oznámili, že získali kontrolu nad větší částí města Debalceve na východě Ukrajiny, kde poslední dva dny navzdory vyhlášenému příměří probíhají prudké boje. Obě strany z oblasti odmítly stáhnout těžké zbraně, což bylo součástí dohody o klidu zbraní, a boje proto probíhají dál.

7. Obamova imigrační reforma dostala červenou, soud dal za pravdu nespokojeným státům

Soudce Andrew Hanen vyhověl žádosti 26 států inie, které požadovaly pozastavení imigračního programu prezidenta Obamy. Obamova administrativa podle jeho rozhodnutí v otázce imigrační reformy nepostupovala v souladu s předpisy. Americký prezident v listopadu oznámil program, na jehož základě měla přestat hrozit deportace téměř pěti milionům nelegálních přistěhovalců. K prosazení tohoto programu využil svou výkonnou moc, čímž pobouřil Kongres, který imigrační reformu nenechal projít ani na několik pokusů.

8. Goldman Sachs: Kolaps ropného trhu americkou produkci nezpomalí

Nejaktuálnější data od společnosti Baker Hughes odhalila, že minulý týden zastavilo produkci 84 ropných vrtů. Počet využívaných vrtů tak klesl na 1 056. Jde už o pokles o zhruba 35 % z maxima 1 609 v říjnu. Stále však nedosahuje míry minulých omezování vrtů (o 40 až 60 %), ke kterým podle Baker Hughes došlo při předchozích propadech trhu. V pondělní zprávě klientům analytik z Goldman Sachs Damien Courvalin píše: "Pokles počtu vrtů podle nás stále není dostatečně velký na to, aby vedl ke zpomalení růstu americké produkce potřebnému k vyrovnání trhu."

9. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v únoru opět vzrostla

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v únoru opět výrazně zlepšila. Index očekávání vzrostl na 53 bodů z lednových 48,4 bodu. Očekával se růst na 55 bodů. Index hodnocení současné situace se nečekaně zlepšil na 45,5 bodu z lednových 22,4 bodu, čekal se růst jen na 30 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž výrazně zlepšilo, když index vyskočil na 52,7 bodu z 45,2 bodu v lednu. Náladu pomohl zlepšit program nákupů dluhopisů, který začátkem roku ohlásila Evropská centrální banka. Očekávání ale tlumily ukrajinská krize a nejistota kolem Řecka.

10. Inflace ve Spojeném království v lednu zpomalila na rekordní minimum

Inflace ve Spojeném království v lednu zpomalila na rekordní minimum 0,3 % meziročně z prosincových 0,5 % meziročně. Očekával se pokles na 0,4% tempo. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,9 %, čekal se 0,8% pokles po prosincové stagnaci. Inflaci nyní tlačí dolů zejména levné pohonné hmoty a také cenová válka mezi britskými supermarkety. Jádrová inflace meziročně v souladu s odhady vzrostla o 1,4 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Padesát odstínů lega

Filmové zpracování světového knižního bestselleru Padesát odstínů šedi za sebou má rekordní vstup do kin. Během prodlouženého víkendu film utržil ve Spojených státech 94,4 milionu dolarů a po celém světě 172 milionů dolarů, čímž si zajistil nejlepší únorový premiérový víkend v historii. Jak by však příběh pana Greye a Anastasie Steelové vypadal v legovém světě?

reklama
reklama