Co znamená pondělní krach jednání Euroskupiny pro samotné Řeky aneb Dluhová krize opět buší na dveře eurozóny

| redakce

Na pondělní schůzce ministrů financí eurozóny k dohodě s Řeckem ohledně řešení jeho dluhové situace opět nedošlo. Základní podmínkou eurozóny pro jednání bylo, aby Řekové požádali o šestiměsíční prodloužení aktuálního záchranného programu a znovu se přihlásili ke všem svým finančním závazkům a reformám požadovaným v rámci tohoto programu. Řekové to prohlásili za absurdní a neakceptovatelné a o prodloužení programu odmítli požádat. Jednání tím skončila. Co teď?

Ministři financí eurozóny nejdříve dali Řecku ultimátum do tohoto pátku, později ale nevyloučili možnost jednání až do 28. února, kdy aktuální program pomoci Řecku skončí. Eurozóna připouští, že je připravena jednat o některých změnách v požadovaných reformách, mluví se o 30 % opatření.

Pokud k dohodě o prodloužení programu pomoci nedojde, Řekové budou muset shánět peníze přímo na finančních trzích. Výnosy řeckých dluhopisů přitom rychle rostou. Ty z desetiletých jsou zhruba 9,5 %, tříleté a pětileté jsou výrazně vyšší. 5letý dluhopis vynáší v úterý ráno o 1,8 procentního bodu více než v pondělí, přes 16 %.

Výnos 5letých vládních dluhopisů Řecka
Výnos 5letých vládních dluhopisů Řecka

Dluhová aritmetika je neúprosná a říká, že při tak vysokém úroku musí Řecko mít soustavné primární fiskální přebytky a poměrně silně ekonomicky růst, jinak bude čelit další eskalaci poměru dluhu k HDP.

Splátky dluhu je čekají Řeky ve všech následujících měsících až do října. V březnu to je 5,9 miliardy EUR, z čehož přibližně 4,4 miliardy EUR je v krátkodobých dluhopisech a zbytek splátka MMF. V celém roce 2015 je splatných 30 miliard EUR dluhu Řecka.

Akutnímu problému čelí i řecké banky, které v současnosti řecký krátkodobý vládní dluh kupují. Mizí z nich depozita rychlostí 300-500 milionů EUR denně. Tyto banky jsou tak při nedostatku likvidity závislé na pomoci ECB (program ELA), který bude banka opět projednávat již ve středu. Bundesbank v pondělí vyzvala řecké banky, aby vládní dluh nenakupovaly, neboť to jde proti principu mechanismu ELA, který slouží ke krátkodobé likviditní pomoci solventním bankám. K uzavření ELA by byl potřeba souhlas dvou třetin guvernérů centrálních bank zemí eurozóny.

Pondělní výsledek jednání v Bruselu způsobil celkem prudké oslabení eura, v úterý dopoledne ale žádná výrazná panika na evropských trzích nevznikla. Výnosy italských a španělských 5letých dluhopisů rostou jen mírně, je ale patrný příklon k bezpečí, když stejně dlouhé německé bondy vynášejí pouze zhruba 0,066 %, což znamená pokles o více než 3 %.

Zdroj: Česká spořitelna

reklama
reklama