Co musíte ráno vědět (20. února)

| redakce

Jak se ve čtvrtek dařilo akciovým trhům v Evropě i zámoří, jak Německo zmrazilo optimismus ohledně možného dosažení dohody mezi EU a Řeckem a kdo se stal novou tváří značky Wonderbra? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně. Srážely je slabé výsledky Wal-Martu a pokles cen ropy

Americké akcie čtvrteční obchodování zahájily mírně slabší. Technologický index Nasdaq se ze ztrát rychle dostal, zbylé dva benchmarky ale zůstaly pod nulou. Trh srážely propad ropného sektoru kvůli výraznému poklesu cen černého zlata, propad ceny akcií maloobchodního gigantu Wal-Mart a nejistota ohledně dohody eurozóny s Řeckem. Dow oslabil o 0,24 % na 17 985,77 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,11 % na 2 097,45 bodu. Ze tří nejsledovanějších indexů tak nad nulou skončil pouze technologický Nasdaq, který zpevnil o 0,37 % na 4 924,70 bodu. Index volatility VIX klesl zhruba o procento na 15,29 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o tři bazické body na 2,11 %. Sedm z deseti sektorů oslabilo. Nedařilo se zejména energetickým titulům, akciím z odvětví služeb a cenným papírům ze sektoru základních materiálů. V plusu se udržely technologické tituly, sektor zdravotní péče a průmyslové odvětví.

Nic není levné, ale toto je důvod držet (nejen americké) akcie

Co ukázala končící výsledková sezóna v USA?

2. Evropské akcie ve čtvrtek rozšiřovaly zisky díky pokračujícím jednáním o řeckém dluhu

Evropské akcie ve čtvrtek rozšiřovaly zisky díky optimismu z toho, že by se mohlo podařit dosáhnout dohody Řecka s jeho věřiteli navzdory neochotnému přístupu Německa. Britský FTSE 100 oslabil o 0,13 %, francouzský CAC 40 naopak zpevnil o 0,71 % a německý DAX připsal 0,37 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 0,27 %, nejlépe si vedly automobilky, přes procento naopak ztrácely sektor základních materiálů a ropné odvětví. Řecký index ASE v průběhu dne posiloval i o více než čtyři procenta, zisky však posléze částečně odevzdal a nakonec vzrostl jen o procento.

Výzva pro centrální banky i světové vlády: Propast mezi bohatými a chudými se rozšiřuje, je ale potřeba chápat souvislosti

3. Pražská burza ve čtvrtek kolísala a uzavřela na nule

Index PX ve čtvrtek zakončil na zelené nule, posílil o 0,03 % na 1 007,19 bodu. Bankovní emise se obchodovaly smíšeně. Zatímco Komerční banka připsala 2,41 %, Erste Group Bank půl procenta ztratila. Nedařilo se ani skupině ČEZ, která zastupovala více než polovinu zobchodovaného objemu na burze a oslabila rovněž o půl procenta. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie O2 C.R., které oslabily o 1,57 %, přes procento odevzdaly i cenné papíry mediální CME (-1,34 %) a pojišťovny VIG (-1,14 %).

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

4. Očekávané události

Pátek bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. Oznámeny budou také maloobchodní tržby v Británii a Kanadě a inflace v Itálii. Mexiko zveřejní HDP za poslední čtvrtletí 2014. Dále budou zaktualizovány ratingy Abú Dhabí (S&P), EFSF (S&P), ČR (Moody's), Dánska (Fitch), Slovenska (Fitch) nebo Španělska (Moody's). Odpoledne se koná další schůzka evropských politiků na téma Řecka a jeho dluhů. Hospodářské výsledky oznamují například Deere nebo Standard Life. Výhled na celý týden včetně očekávaní analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německo odmítlo řeckou žádost o prodloužení záchranného programu

Německé ministerstvo financí oznámilo, že řecký dopis se žádostí o prodloužení záchranného programu nesplňuje kritéria probíraná na jednání Euroskupiny a nenabízí žádné rozumné řešení, a proto ho odmítá. Řecko ve čtvrtek oficiálně požádalo země platící eurem o šestiměsíční prodloužení finanční pomoci, která by zemi krátkodobě finančně zajistila. Návrh ale podle očekávání neobsahuje závazky úsporných opatření.

SLEDOVALI JSME: Od řeckých voleb k bruselské dohodě z 20. února 2015

6. Zaveďte opět drachmu, radí Řekům německý ekonom

Řečtí věřitelé musejí "čelit pravdě", tvrdí německý ekonom Hans-Werner Sinn, prezident institutu Ifo. Řecko je podle něj v úpadku a potřebuje akutně devalvaci, aby znovu získalo konkurenceschopnost. "Jako věřitelé si to musíme uvědomit, musíme čelit pravdě a snížit břemeno kladené na řecké občany," říká Sinn. Řecko by podle něj mělo znovu začít používat drachmu, což by mu pomohlo stimulovat ekonomiku.

Řecko vzkazuje Evropské unii: Berte, nebo nechte být

Takto Varufakis argumentuje na setkáních Euroskupiny (kompletní projevy a další dokumenty)

Řecko popírá, že by chystalo kapitálové kontroly

7. Přestal miliardář Buffett věřit ropě? Opustil těžební giganty a sází na výrobu aut

Americký miliardář a investor Warren Buffett vsadil loni ve čtvrtém čtvrtletí na výrobu automobilů a technologie. Omezil naopak ropné investice a zbavil se mimo jiné dlouhodobě drženého podílu v ropném gigantu ExxonMobil. Vyplývá to ze zprávy 13F pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), která zmapovala stav portfolia Buffettovy Berkshire Hathaway ke konci loňského roku.

8. Povstalecké zóny na Donbasu jsou bez plynu, Rusko chce pomoci

Ukrajina "barbarsky" zastavila dodávky zemního plynu do povstaleckých oblastí na východě země. Oznámili to ve čtvrtek v Doněcku a Luhansku zástupci separatistů. Podle povstaleckého vůdce Andreje Purgina si už v noci "lidová republika" v Doněcku zajistila přímé dodávky z Ruska. Ruská vláda chce plyn na Ukrajinu poslat jako "humanitární pomoc".

Evropští lídři odsoudili porušení příměří na Ukrajině

9. Guvernéři ECB se na posledním zasedání shodli na tom, že kvantitativní uvolňování je jedinou možností

Členové Výkonné rady Evropské centrální banky se na minulém zasedání víceméně shodli na tom, že kvantitativní uvolňování je jedinou zbývající možností na podporu ekonomiky. Vyplývá to ze zápisu z jednání, který ECB zveřejnila ve čtvrtek. Činitelé rovněž připustili, že účinek jejich dřívějších opatření, jako byly levnější půjčky firmám, byl "omezenější", než se čekalo.

ECB kvůli nižším úrokům a bankovnímu dohledu loni klesl zisk

10. Zvýšení úrokových sazeb zatím nehrozí. Oddálí to problém na americkém trhu s dluhopisy?

Dluhopisové podílové fondy a ETF by při růstu úrokových sazeb mohly přispět k narušení finanční stability Spojených států. Tedy alespoň podle Fedu, který je vnímá jako systémová rizika. Potenciální problém na amerických trzích s dluhopisy se ale podle všeho zatím odsouvá. Americká centrální banka totiž se zvyšováním sazeb nijak nepospíchá.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Modelka Solveig Mørk Hansen novou Wonderbra Girl

Mladá dánská modelka Solveig Mork, která do světa modelingu nakoukla poprvé ve svých čtrnácti letech, se stala novou tváří asi nejslavnější podprsenky na světě. Bude stejně úspěšná jako její předchůdkyně?

reklama
reklama