Investice budoucnosti? Internet jako vlna, která zatopí celý svět

| redakce

Postupný pokrok ve využívání počítačů byl podmíněn především klesajícími náklady a zlepšováním funkcí. Historicky každá nová vlna komputerizace (například od osobních počítačů k tabletům a mobilům) zasáhla přibližně desetkrát více uživatelů než vlna předchozí. Zatímco současná vlna mobilního internetu stále ještě probíhá, prozíraví investoři hledí vpřed s otázkou, co přijde příště.

Nejen podle Fidelity Worldwide Investments bude další velkou vlnou internet věcí, tedy globální ekosystém, k němuž jsou připojeny objekty, které mohou snímat, zpracovávat a sdílet data s ostatními objekty.

Velké technologické vlny
Velké technologické vlny

"Nejdůležitější aplikací, která způsobila, že je nyní svět doslova omotán elektrickými kabely, byla žárovka. Ta způsobila elektrifikaci planety. Když lidé natahovali první elektrická vedení, o dalších elektrických spotřebičích se jim ani nezdálo," řekl kdysi šéf Amazonu Jeff Bezos. A z toho se dá celkem dobře vyjít při úvaze o další "velké věci".

Internet věcí je název používaný pro stále rostoucí počet předmětů propojených internetem a vybavených zabudovanými senzory, které mohou ovládat a sdílet komplexní informace bez lidského zásahu. Mezi jeho výhody patří to, že fyzické objekty přesně snímají podmínky prostředí a předávají informace ke zlepšení celkové účinnosti systémů nebo procesů.

Tyto internetem spojitelné objekty – od továrních strojů po chladničky v domácnostech – už nějaký čas existují. Ale podobně jako obyčejná žárovka, která byla impulzem k rozvinutí elektrické sítě a vývoji tisíců elektrických spotřebičů, internet věcí je předurčen k tomu, aby byl mnohem významnější než ve svých začátcích. Původně byl navržen k vzájemnému propojení počítačů, ale nyní si uvědomujeme, že internet může propojit také mnoho dalších věcí.

Velké technologické vlny mají tendenci růst v řádu desetinásobků. Poslední takovou desetinásobnou vlnou, která ještě stále probíhá, je přechod od osobních počítačů k chytrým telefonům a tabletům. "Při pohledu do budoucna si myslíme, že je velmi pravděpodobné, že další velkou vlnou bude mnohem větší rozšíření internetu schopných věcí," zdůrazňují experti z Fidelity Worldwide Investments.


Internet věcí podle Goldman Sachs
Internet věcí podle Goldman Sachs
Segment internetu věcí by do deseti let mohl vzrůst o 19 bilionů dolarů
Segment internetu věcí by do deseti let mohl vzrůst o 19 bilionů dolarů

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment

reklama
reklama