Více peněz a záhada protimluvu: Možná nebudete šťastnější, ale budete méně smutní

| redakce

S plnou peněženkou je život o hodně jednodušší. Úplně vše ale peníze vyřešit nedokáží.

Různé studie sice tvrdí, že lidé, kteří si mohou dovolit více utrácet za zábavu a různé zážitky, jsou v životě šťastnější, trojice psychologů z University of British Columbia a Michigan State University ale přichází s trochu jinou teorií. Lidé s vyššími příjmy prý nejsou šťastnější, jen jsou méně nešťastní.

Kostadin Kushlev, Elizabeth W. Dunnová a Richard E. Lucas si pro svoji studii na téma spojitosti mezi finančním zabezpečením a pocity štěstí vybrali více než dvanáct tisíc Američanů s různými příjmy. Po vyplnění vstupního dotazníku psychologové účastníky výzkumu s odstupem dvou až pěti měsíců požádali, aby se pokusili zrekonstruovat svůj předchozí den a zhodnotili, jakou měli náladu. Výsledky zkoumání ukázaly, že lidé s vyššími příjmy sice méně často trpí pocity smutku, avšak překvapivě nejsou šťastnější než jejich okolí.

"Naše zjištění naznačují, že emoční dopad vyšších příjmů lidi dokáže ochránit před špatnou náladou a pocity smutku. Nelze ale tvrdit, že peníze pomáhají k častějšímu a intenzivnějšímu prožívání pocitů štěstí," píší autoři studie.

Trojice akademiků zjištění vysvětluje tak, že je rozhodující, jakým způsobem lidem peníze dokáží pomoci s řešením krizových situací. "Když přijdete domů a zjistíte, že máte ve střeše díru, máte velký problém. Jak se s takovou situací vyrovnáte, hodně záleží na tom, kolik máte k dispozici financí. Je mnohem méně stresující, když stačí zavolat pokrývači, aby střechu opravil, než když si člověk všechno musí udělat sám, protože má v peněžence před výplatou už jen pár centů a v bance ani to ne."

Zdroj: University of British Columbia, Michigan State University

reklama
reklama