Chcete se stát milionářem? Dodržujte tato čtyři pravidla

| redakce

Jak to, že někdo díky investování dokáže pravidelně vydělávat obrovské peníze, zatímco jiný má co dělat, aby se vůbec udržel v plusu? Motivační kouč a autor řady bestsellerů o cestě k úspěchu Tony Robbins si stejnou otázku kladl tak dlouho, až ji nakonec položil padesáti "self-made" miliardářům, držitelům Nobelovy ceny, finančním legendám a uznávaným obchodníkům.

"Mnohé z odpovědí, kterých se mi dostalo, mě opravdu překvapily, zaskočily a některé i rozesmály," říká Robbins. To, co mu lidé, kterých se se na zdroj jejich úspěchu ptal, řekli, se nedozvíte v žádné škole. "Jejich rady a doporučení vycházejí ze zkušeností a k jejich následování není potřeba žádné speciální vzdělání."

Následující čtyři zásady jsou podle Robbinse naprostým minimem, kterým by se na cestě k úspěchu na trzích měl řídit každý investor.

1. Nežeňte se za zisky za každou cenu

Všichni bohatí a úspěšní lidé, s nimiž Tony Robbins hovořil, mu potvrdili, že se více než čehokoli jiného bojí ztrát. Dokonce i manažeři hedgeových fondů, pro které jsou rizikové obchody denním chlebem, přiznali, že se za ziskem nikdy neženou za každou cenu. Když totiž přijdete o 50 % svých investičních prostředků, musíte zbylou polovinu zhodnotit o 100 %, abyste se dostali zpět na nulu.

Ray Dalio, zakladatel největšího hedgeového fondu na světě, Kyle Bass, muž, který udělal během pouhých dvou let z třiceti milionů dolarů dvě miliardy, i Paul Tudor Jones, jeden z deseti nejúspěšnějších obchodníků posledních dvaceti dvou let, se Robbinsovi svěřili, že se na trzích pohybují s vědomím, že kdyby kvůli vlastním chybám přišli o podstatnou část spravovaných peněz, již by nemuseli dostat druhou šanci.

"Spravovat peníze je obrovská zodpovědnost. Vždy chci vědět, že nejsem v mínusu. Řídím se tím, že obrana je desetkrát důležitější než útok," říká Paul Tudor Jones, který svým klientům zajišťuje zisky již 28 let v řadě.

2. Hledejte investice s asymetrií rizika a výnosu

Zatímco průměrní investoři se na trzích snaží chovat tak, aby pravidelně dosahovali "zajímavých zisků", superúspěšní investoři aktivně vyhledávají příležitosti k zahrání "homerunu". Jejich snahou je nalézt takovou investici, jež jim při minimálním riziku ztráty přinese zisk, o kterém se jiným jen zdá.

Sir John Templeton se na své cestě k miliardám řídil názorem, že je nesmyslné obchodovat v každé situaci. Jeho strategie spočívala ve vyčkávání, které zakončil podobně jako šelma číhající na kořist bleskovým výpadem. Paul Tudor Jones zase v rozhovoru s Robbinsem prozradil, že neotevírá novou pozici, pokud není přesvědčen o tom, že z každého dolaru při minimálním riziku ztrát vydělá pět dolarů.

3. Předvídejte a diverzifikujte

K zajímavým obchodům se investoři málokdy dostanou tak, že splynou s proudem a podlehnou davovému chování. Úspěšní investoři se shodují, že vyhledávání příležitostí s potenciálem mimořádně vysokých výnosů spočívá v předvídání a podrobné analýze všech dostupných informací, byť jich často není mnoho.

"Mnozí skvělí lidé, které znám, jsou velmi špatní investoři," prozradil Robbinsovi zakladatel Hayman Capital Management Kyle Bass. "Jsou to totiž lidé, kteří se nedokáží rozhodovat na základě limitovaného množství dostupných informací," vysvětlil záhy. "Hodně lidí při investování mluví o tom, že jsou připraveni otevřít novou pozici. Stále dokola to opakují, nakonec ale v obavách, že neuspějí, obchod nikdy nezrealizují," doplnil šéf BP Capital T. Boone Pickens.

Podle Robbinse je investování podobné hokeji. "Předvídat v podstatě znamená jet tam, kam (za)míří puk," říká. Zároveň ale zdůrazňuje, že je potřeba počítat s tím, že se ne vše bude vyvíjet tak, jak investor očekává. "Diverzifikovat znamená nosit výstroj, která vás ochrání, pokud vás sestřelí protihráč, o kterém nemáte ani tušení."

4. Buďte neustále ve střehu, vyhráno nemáte nikdy

Jak praví známé lidové moudro, s jídlem roste chuť. Převedeno do prostředí finančních trhů, mnozí investoři, kterým se podaří dva, tři obchody v řadě, nezřídka nabudou dojmu, že jsou nezranitelní a neporazitelní, v důsledku čehož obchodují stále agresivněji. Po sérii úspěchů ale vždy dříve nebo později přijde i zakopnutí, které může být za jistých okolností fatální.

Investování je nekonečný příběh, který se v každém okamžiku může vydat jakýmkoli směrem. Když člověk začne investovat třeba ve dvaceti letech, má před sebou čtyřicet i více let, během kterých se musí postarat o to, aby o své peníze nepřišel a zhodnotil je. Je proto důležité mít neustále na paměti, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Proplout nebezpečnými vodami finančních trhů chce disciplínu, pevné nervy a opravdu hodně trpělivosti.

Investování není jako zápas v ringu, do kterého se boxer i po porážce vždy vrátí a znovu bojuje, aby to byla jeho ruka, která nakonec zamíří nahoru. Snaha zhodnotit své peníze je celoživotní cestou vedoucí po samém okraji hluboké propasti, po které je potřeba projíždět s extrémní opatrností.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama