Co musíte ráno vědět (3. února)

| redakce

Jak zahájily první obchodní týden v únoru burzy v Evropě a Spojených státech, jak si vede zpracovatelský sektor v eurozóně a v zámoří a jak vypadá puberťačka, když má hlad? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí po kolísání okolo nuly nabraly severní směr a přidaly zhruba procento

Náladu na světových trzích pozdě odpoledne zlepšily zprávy o tom, že řecký ministr financí Varufakis nechce konfrontaci s věřiteli. Energetickému sektoru významně pomohl další téměř 5% růst cen ropy. Index Dow přidal 1,14 % na 17 361,04 bodu, S&P 500 posílil o 1,30 % na 2 020,85 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,89 % na 4 676,69 bodu. V plusu zakončilo všech 10 hlavních sektorů, nejvíce se díky dalšímu zdražování ropy dařilo energetice a odvětví základních materiálů, nejméně připsaly sektor zdravotní péče a síťové společnosti. Index volatility VIX klesl o více než 7 % na 19,4 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o 3 bazické body na 1,67 %. Nečekaně dobré hospodářské výsledky oznámila největší veřejně obchodovaná ropná firma ExxonMobil.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Volatilita pokračuje, leden byl pro americké akcie neúspěšný

2. Evropské akcie vykročily do nového týdne nejistě, v rozletu je brzdilo Španělsko

Evropské akciové trhy se v pondělí pohybovaly kolem nuly, když nejvíce ztrácely španělské akcie kvůli rostoucím obavám ze sílící popularity politické strany Podemos. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,49 %, francouzský CAC 40 o 0,51 % a německý DAX o 1,25 %. Regionální Stoxx Europe 600 však zakončil lehce pod nulou se ztrátou 0,05 %, především kvůli španělským akciím. Dařilo se ropnému sektoru, dolů index stahovaly cestovní ruch a sektor zdravotní péče. Španělský index IBEX 35 ztrácel nejvíce, odepsal 0,72 %. V průběhu dne však ztrácel kolem 2,5 % poté, co lídr strany Podemos, která získává ve Španělsku stále větší podporu, prohlásil, že pokud zvítězí ve volbách, provede restrukturalizaci španělského dluhu.

Akcie pohledem technické analýzy: V Evropě stále prostor pro růst, v USA testování dlouhodobé hladiny podpory

Tištění peněz: Proč to dopadne špatně? Jde o velký podvod na těch, kdo si spoří

3. Pražská burza zahájila týden mírným posílením

Index PX v pondělí zpevnil o 0,24 % na 958,04 bodu. Největšího objemu obchodů v pondělí dosáhla Komerční banka, jejíž akcie oslabily o 0,76 %. Na druhém místě co do objemu skončila Erste Group Bank, jejíž cenné papíry zakončily jen mírně pod nulou se ztrátou 0,06 %. Třetí v pořadí se umístila skupina ČEZ, ta naopak podražila, a to o 1,56 %. Dařilo se také akciím O2 C.R., které zpevnily o necelá dvě procenta, naproti tomu akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR ztratily 1,28 %. Přes procento odevzdala i mediální CME.

Pražská burza: Jsou akcie CME, Stock Spirits a Unipetrolu hodny vašich peněz?

Pivo, hazard, pleny a cigarety: Česká akciová sázka na jistotu?

Analytici: ČNB ve čtvrtek prodlouží intervence, korunu neoslabí

4. Očekávané události

V Austrálii bude oznámena obchodní bilance, tam a také v Indii centrální banky rozhodnou o měnové politice a v Turecku vyjde aktuální index spotřebitelských cen. Ten oznámí také Itálie a Jižní Korea. Výrobní ceny pak budou zveřejněny za celou eurozónu. Ve Spojených státech budou nejsledovanější podnikové objednávky a prodeje aut za leden. Od Brazílie se investoři dozví, jak se v prosinci vedlo jejímu průmyslu. Řecký ministr financí Varufakis navštíví Itálii. Hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál oznámí například Walt Disney, Mitsubishi UFJ Financial Group, Lenovo, BP, BG Group, Banco Santander nebo LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton. Očekávané události včetně výhledu analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Osborne: Jednání Řecka a eurozóny o dluhu se rychle začínají stávat rizikem pro světovou ekonomiku

Britský ministr financí George Osborne v pondělí vyzval svého řeckého partnera Janise Varufakise, aby se choval zodpovědně. Spor mezi Řeckem a eurozónou o řecký dluh označil Osborne po schůzce s řeckým ministrem za "největší riziko pro světovou ekonomiku". Návštěvou v Londýně pokračovala Varufakisova evropská diplomatická ofenziva za prosazení plánu krajně levicové řecké vlády vyjednat s věřiteli zmírnění dluhové zátěže.

SLEDOVALI JSME: Od řeckých voleb k bruselské dohodě z 20. února 2015

6. Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu vzrostl na 51 bodů v souladu s odhady

Zpracovatelský sektor eurozóny v lednu expandoval rychleji než v prosinci. Index nákupních manažerů vzrostl na 51 bodů z prosincových 50,6 bodu, jak slibovala předběžná data. Zlepšení podmínek ve zpracovatelském sektoru zaznamenaly Německo, Španělsko, Nizozemsko a Irsko. V Německu sice index klesl na dvouměsíční minimum 50,9 bodu, stále je však v pásmu expanze. I Irsko zaznamenalo zpomalení expanze, index se snížil na osmiměsíční minimum 55,1 bodu, nachází se však výrazně nad padesáti body. Naproti tomu Španělsko dosáhlo dvouměsíčního maxima na 54,7 bodu, stejně tak Nizozemsko s 54,1 bodu. Itálie se přiblížila na dohled padesátibodové hranici, když zaznamenala růst indexu na 49,9 bodu, tedy čtyřměsíční maximum. Na osmiměsíční maximum 49,2 bodu dosáhla Francie, která se také stále nachází v pásmu kontrakce. Pod padesátibodovou hranicí také v lednu skončilo Rakousko se 48,5 bodu a na 15měsíční minimum spadlo Řecko s 48,3 bodu.

7. Řecko chce vyměnit současný dluh za dluhopisy vázané na růst. Škrtat dluhy nechceme, uvedl ministr financí Varufakis

Řecko navrhuje vyměnit svůj současný nesplacený dluh za dluhopisy vázané na ekonomický růst. V rozhovoru pro list The Financial Times to uvedl řecký ministr financí Janis Varufakis. Atény přitom podle něj nebudou po věřitelích žádat odpis dluhu 315 miliard eur.

Řecký premiér Tsipras bude ve středu jednat v Bruselu

8. Těžba ropy v Rusku začátkem roku mírně klesla

Těžba ropy v Rusku se v lednu mírně snížila na 10,66 milionu barelů denně z postsovětského maxima 10,67 milionu v předchozím měsíci. Vyplývá to z pondělních údajů tamního ministerstva energetiky. Rusko nicméně zůstává největším producentem ropy na světě.

9. Ve Venezuele zatýkají obchodníky kvůli dlouhým frontám

Kvůli údajnému spiknutí proti lidu zadrželi ve Venezuele několik vedoucích pracovníků jednoho maloobchodního řetězce. Levicový populistický prezident Nicolás Maduro podle agentury DPA zatýkání zdůvodnil tím, že tito "paraziti" záměrně vyvolali velké fronty snížením stavu zaměstnanců v prodejnách.

10. USA: ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu klesl na 53,5 bodu z 55,1 bodu v prosinci

Expanze amerického zpracovatelského sektoru v lednu zpomalila nejvíce za poslední rok. Index nákupních manažerů podle institutu ISM spadl na 53,5 bodu, což je nejméně od ledna 2014. Zaměstnanost klesla na sedmiměsíční minimum, nové zakázky se propadly, zatímco zásoby firem narostly.

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu 53,9 bodu (flash: 53,7 bodu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Když máš hlad, nejsi to ty! Jak se předvedla Snickers na Super Bowlu?

reklama
reklama