Co znamená propad cen ropy pro významné světové ekonomiky?

| redakce

Páteční prudký růst cen ropy vzbudil skomírající naděje komoditních býků, že je jeden z největších tržních výprasků minulostí. Zda už ceny ropy našly své dno, se teprve uvidí, ztráty pro některé důležité globální hráče si ale zaslouží alespoň hrubý mezisoučet.

Právě o ten se ve své poznámce z minulého týdne pokusila Allison Nathanová z Goldman Sachs. Na mapě světa označila největší exportéry a importéry ropy, podívala se na podíl exportu ropného sektoru na jejich HDP, na podíl ropných firem na akciovém trhu, podíl příjmů z ropy na HDP, vývoj měn jednotlivých zemí vůči americkému dolaru a na míru inflace. Bez zajímavosti není ani cena (breakeven price), při které je rozpočet té které země v rovnováze.

"Aktuální kolaps cen ropy je možná největším pohybem na trzích od poslední velké finanční krize," píše Nathanová. Kotrmelce na trhu s dluhopisy zemí jižního křídla eurozóny sice také stály za to, ale s analytičkou z americké investiční banky asi i tak lze souhlasit.

Mezi poražené se od loňského června, kdy ceny ropy začaly padat, zařadily například měny v Kanadě nebo Nigérii. Překvapivě malá je expozice amerického akciového trhu vůči ropě (okolo 8 %), vzpruha v podobě levnějších paliv pro spotřebitele je ale zatím patrná jen o datech o důvěře, například maloobchodní tržby zatím byly spíše zklamáním. O deflaci v eurozóně a v Německu už bylo napsáno dost minulý týden, na mapě jsou ale ještě prosincová data.

Ropa a jednotlivé ekonomiky

Zdroj: Goldman Sachs

reklama
reklama