Obstál by dnes Keynes na trhu?

| redakce

John Maynard Keynes je velkým jménem ve světě ekonomie díky svým makroekonomickým teoriím. Málokdo ale ví, že byl také výjimečný investor.

"Investování je nesnesitelně nudné a namáhavé pro někoho, kdo nemá v povaze hazard. Ten, kdo tímto rysem naopak oplývá, za něj musí platit nepřiměřenou daň." – John Maynard Keynes

Údaje o výkonnosti portfolia Keynese vyvolaly na Twitteru množství reakcí. Zajímavé je, že se většina komentářů zabývala tím, že Keynesovy výnosy byly natolik volatilní, že by se s nimi málokdo smířil. Vyplývalo z nich, že by Keynes pravděpodobně jako portfoliomanažer dostal brzy "padáka".

Jaká byla Keynesova investiční filozofie, prozrazuje článek v Journal of Finance:

  1. Pečlivý výběr několika investic podle toho, zda jsou levné ve vztahu k pravděpodobné aktuální a potenciální vnitřní hodnotě během budoucích období a v srovnání s alternativami.
  2. Strategie "kup a drž" u takto vybraných akcií po dobu několika let. a to do chvíle, než se očekávání naplní, nebo se ukáže, že jejich nákup byl chybou.
  3. Balancovaná investiční pozice, to znamená diverzifikace rizik (na místo velkých jednotlivých pozic), a pokud možno protichůdná rizika.

Keynes byl hodnotově zaměřený investor, podobně jako Buffett, v tom, že praktikoval strategii "kup a drž" na vybranou skupinu akcií. Je zajímavé, že i s poměrně malým počtem pozic stále usiloval o diverzifikaci rizika.

Keynes dnes

A jak by to bylo s kariérními šancemi Keynese jako portfoliomanažera vzhledem k výkonnosti, volatilitě a maximálním ztrátám z jeho portfolia?

Bohužel nelze s komentáři na Twitteru než souhlasit. Investoři by asi neměli trpělivost s portfoliomanažerem typu Keynese. Je to smutné, protože celkově jde o úžasný výsledek, když uvážíme, v jak obtížných dobách Keynes investoval.

Krátkozrakost a status quo jsou ve světě institucionalizovaného investování běžnou praxí. Investoři se ženou za vysokými výnosy, ale málokterý z nich by se mohl pochlubit nadprůměrným výkonem za celé období.

Pro většinu investorů by nemělo být cílem za každou cenu porazit trh, ale měli by si hledět toho, aby neporáželi sami sebe.

Je jen málo investorů se správnou dávkou trpělivosti a disciplíny v rámci dané strategie, která je potřeba, když chcete výrazně porážet trh.

V článku pro Think Advisor David Swensen z Yaleovy univerzity vše shrnuje:

Strategie aktivního managementu paradoxně vyžadují od institucí neinstitucionalizované chování. Nekonvenční investiční profil ale předpokládá naprosto jedinečná portfolia, která z pohledu konvenční investiční teorie působí velice nevhodně. Nejatraktivnější investiční příležitosti znamenají výdělek, ale ne stabilní, konformní cestou.

A protože Keynesovo portfolio bylo velice netypické, asi by se v současném upjatém světě institucionálního investování jako manažer nechytil.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

reklama
reklama