EUR/CZK: Využívejte dárky od prezidenta a ČNB

| Miroslav Plojhar

ČNB v příštích měsících těžko vzdá svůj závazek držet EUR/CZK nad 27 jen kvůli slovům prezidenta Miloše Zemana o nejmenování radních, kteří budou chtít devalvovat českou měnu. Současný vychýlený trh je dobrou příležitostí pro nákup eur. Pro importéry byla Zemanova slova podobným dárkem, jaký dostali exportéři v lednu od ČNB k prodeji eur nad 28 EUR/CZK. Exportéři by nyní měli být připraveni, až přijde nová příležitost zase pro ně. Ale pozor na příliš ambiciózní očekávání, úrovně EUR/CZK nad 28 už nemusejí přijít.

Loni byl kurz EUR/CZK v podstatě nuda a šeď, letos není o prudké zvraty nouze. V hlavní roli není ekonomika, ale úvahy ČNB o druhé devalvaci a reakce veřejnosti a prezidenta. Silná slova Miloše Zemana směrem k tomu, aby ČNB už korunu neoslabovala a koho chce nebo nechce v její radě, vymetla z trhu dřívější sázky na devalvaci koruny. EUR/CZK je tak zatím nejblíže k otestování odhodlání ČNB skutečně bránit vytyčenou hladinu 27. Připomeňme, že díky masivní intervenci v objemu 200 miliard korun v listopadu 2013 ČNB dosud své odhodlání prokazovat nemusela.

ČNB není připravena skákat podle toho, jak prezident píská. I když tři členové bankovní rady ČNB budou asi usilovat o opětovné jmenování, pochybujeme, že rada kapituluje hned při prvním testu 27 EUR/CZK. A to nejen proto, aby ČNB jasně prokázala nezávislost na slovech prezidenta či dostála snaze neudělat stejnou chybu jako Švýcarská národní banka. V blízké budoucnosti čeští centrální bankéři těžko opustí dosavadní směřování měnové politiky kvůli riziku podstřelení inflačního cíle v roce 2016.


source: tradingeconomics.com

Kurz EUR/CZK poblíž 27,30 je zajímavý pro nákup eur na spotu i na forwardu na další měsíce. Je to podobná příležitost jít proti davu jako ta, na kterou jsme poukazovali v lednu, když exportéři dostali od ČNB dáreček v podobě možnosti prodávat eura nad 28 EUR/CZK.

Ulice mluví centrálním bankéřům do řemesla

ČNB svůj kurzový závazek v brzké době neopustí, ať si prezident říká, co chce. To se zdá jasné jako facka. V horizontu více než půl roku však není radno brát názory veřejnosti, a tedy ani prezidenta Zemana, o koruně na lehkou váhu. Koneckonců, prezident Zeman se netrefuje do ČNB jen z dlouhé chvíle. Cítí, jak se veřejnosti "líbí" představa oslabování koruny, symbolu úspěchu české ekonomiky. Vzpomeňme na leden, kdy úvahy ČNB o staronovém dilematu, zda hýbat s kurzem koruny, spustily ostrou reakci veřejnosti ve smyslu "nechceme další devalvaci".

Názor veřejnosti sehrál roli také v překvapivém rozhodnutí Švýcarské národní banky (SNB) opustit kurzový závazek v půlce ledna. SNB si sice nevyslechla kritiku od čelného politika jako ČNB, ale vyslechla si ji od veřejnosti. Připomeňme, že veřejnost žádala v referendu na konci listopadu, aby SNB neládovala své rezervy dluhopisy evropských zemí, ale zlatem, a to alespoň z 20 %. Referendum o zlatě nakonec díky mediální masáži SNB nemělo kladný výsledek. Vidina podobného referenda a následné nucené přestavby portfolia za řádově desítky miliard eur byla asi natolik traumatická, že SNB obětovala konzistentnost měnové politiky a přijala ztráty raději dříve, než bude problém ještě větší.

Konec jistoty

Exportéři, ČNB vám sice nadále poskytuje "macro hedge" na 27 EUR/CZK a slova prezidenta Zemana to v nejbližších měsících nezmění, v horizontu konce roku 2015 a delším však tato jistota záruka nemusí platit. Na takovém "makro zajištění" by totiž měla být nálepka "POUZE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ".

Nyní jsou to importéři, kdo může využít dobrý kurz koruny vůči euru. Ale oslabí-li opět koruna – ať kvůli intervenci ČNB, nebo bez ní –, bude dobré toho využít. A musíte být připraveni toho využít. Nezapomínejme, že kurz EUR/CZK je o více než dvě koruny slabší, než je úroveň odůvodnitelná výkonem ekonomiky a konkurenceschopností. Bude-li ekonomika dále sílit, bude pro ČNB těžké pokračování kurzového závazku odůvodňovat. Pak bude na zajišťování se proti silnější koruně pozdě.

EUR/CZK - dárky
Zdroj: Erste Corporate Banking
reklama
reklama