Chuť na alkohol? Lidstvo ji zná miliony let

| redakce

Alkohol je součástí života lidí už po tisíciletí. Pomáhá při navazování vztahů, je dobrým anestetikem i antiseptikem a jeho pití patří od nepaměti k různým náboženským a společenským událostem. Alkohol se vyrábí od doby, kdy před zhruba devíti tisíci let vzniklo zemědělství, a dnes je jednou z nejužívanějších drog na světě.

Genetický podpis předků

Jedna nová studie odhalila, že naši předkové získali schopnost trávit alkohol už před zhruba 10 miliony let, kdy byli ještě něčím mezi člověkem, šimpanzem a gorilou. Stalo se tak tedy daleko dříve, než se lidstvo lihoviny naučilo vyrábět.

Tolerance alkoholu lidskému druhu umožnila jíst přezrálé ovoce, které spadlo na zem a prošlo přirozenou fermentací. Protože jen málo zvířecích druhů alkohol dokáže tolerovat, zajistila tato schopnost našim předkům zdroj potravy navíc a méně "potravinových konkurentů". Právě díky toleranci alkoholu tak dnes možná chodíme po zemi a nelezeme po stromech.

Mezi nejdůležitější enzymy při zpracovávání alkoholu patří ADH4. Tatko látka ale není jediná. Příbuzným enzymem je ADH3, který napomáhá štěpení alkoholu. U žen je tento enzym zpravidla méně aktivní, což vede k rychlejšímu vzestupu hladiny alkoholu v jejich krvi po požití stejného množství.

Enzymu ADH4 vděčíme i za kocovinu

ADH4 a podobné enzymy štěpí alkohol tím, že jej přeměňují na acetaldehyd, který způsobuje zčervenání kůže, bolest hlavy a další symptomy předávkování alkoholem. Adaptace na mírné hladiny alkoholu v potravinách navíc od doby, kdy se ho lidstvo naučilo zpracovávat ve vysoce koncentrovaných formách, vede k jeho zneužívání. I proto je dnes v některých světových regionech alkoholismus jedním z největších společenských problémů.

Následující grafika prozrazuje zajímavá fakta o (ne)pití alkoholu v současné společnosti.

Rozdíly mezi konzumenty alkoholu a abstinenty

Zdroj: Scientific American

reklama
reklama