Burzovní kalendář (23. 2. - 27. 2. 2015)

| redakce

Dění v posledním únorovém týdnu bude nadále ovlivňováno zejména Řeckem a děním na východní Ukrajině. Bez zájmu ale nezůstanou ani makrodata. Zveřejněny budou údaje o spotřebitelské důvěře v Evropě i USA, zpřesnění se dočkají statistiky vývoje HDP Německa, Spojeného království a Spojených států a v americkém Kongresu promluví o ekonomice a politice Fedu guvernérka americké centrální banky Janet Yellenová. Na pražské burze zveřejní hospodářské výsledky NWR, CME a Erste Group Bank.

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu stálo u kormidla dění na světových trzích Řecko. Země z jihu Evropy jednala se zbylými členy eurozóny o dalším postupu ohledně svého extrémního zadlužení. Ještě v pondělí to vypadalo, že se Řecko s ministry financí eurozóny nedohodne. Atény na začátku týdne odmítly návrh závěrů z jednání Euroskupiny, který nejmenovaný řecký představitel podle agentury Reuters označil za "nerozumný" a absurdní. Nizozemský ministr financí a šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v reakci na to prohlásil, že Euroskupina s Řeckem o dalších možnostech ohledně splácení jeho dluhu bude ochotná jednat až poté, co Řecko oficiálně požádá o prodloužení stávajícího záchranného programu. Tím dala Euroskupina Řecku jasně najevo, že se nevzdá bez boje a je ochotna riskovat, že Řecku dojdou peníze a bude donuceno vystoupit z eurozóny. I v následujících dnech se Řecko podání žádosti o prodloužení záchranného programu vzpíralo, nakonec ale kapitulovalo a nadvakrát dopis s žádostí odeslalo. V pátek večer pak bylo oznámeno, že se Řecko se zbytkem eurozóny dohodlo na prodloužení stávajícího záchranného programu o čtyři měsíce.

Otázkou ale je, jak se situace bude vyvíjet dále. Řecký premiér Alexis Tsipras totiž v sobotu prohlásil, že se dohodou o čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci ruší úsporná opatření. "Udělali jsme rozhodující krok na cestě od úsporných opatření, záchranných programů a Trojky," prohlásil podle agentury Reuters Tsipras, šéf levicové strany SYRIZA. "Vyhráli jsme bitvu, ale ne válku. Těžkosti jsou ještě před námi," dodal v krátkém vystoupení v řecké televizi. S Tsiprasem ale nesouhlasí zbytek Evropy. Podle páteční dohody totiž Atény musejí do pondělí vytvořit seznam reformních opatření. Věřitelské instituce následně ohodnotí, zda tato opatření dostatečně splňují jejich podmínky. Média také spíše referují o kapitulaci Řeků.

Investoři na hlavních světových trzích nicméně mohou navzdory překotnému politickému vývoji na uplynulý obchodní týden vzpomínat v dobrém. Cenné papíry na burzách v Evropě i Spojených státech totiž posilovaly a posouvaly historická maxima. Americký index Dow v pátek přidal 0,86 % na zavírací rekord 18 140,44 bodu, S&P 500 rovněž posunul zavírací maximum, když posílil o 0,61 % na 2 110,30 bodu, a Nasdaq se opět přiblížil metě 5 tisíc bodů růstem o 0,63 % na 4 955,97 bodu. Indexy Dow a S&P navíc v závěru týdne posunuly i svá intradenní maxima, a to na 18 144,29, respektive 2 110,61 bodu. Za celý zkrácený obchodní týden - v pondělí zůstaly americké burzy kvůli státnímu svátku zavřené - posílil Dow o 0,66 %, S&P 500 zpevnil o 0,64 % a index Nasdaq narostl o 1,28 %.

"Máme za sebou zkrácený týden, který byl charakteristický celkově nižším objemem obchodů. Investoři prodlouženého víkendu využili k tomu, aby se na chvíli zastavili, porozhlédli se a zkusili zhodnotit, co se vlastně děje," uvedl Frank Cappelleri, technický tržní analytik ze společnosti Instinet. "Obchodníci intenzivně přemýšlejí o tom, kam se burzy vydají, zda budou dále posunovat rekordy, nebo projdou korekcí."

Dařilo se i burzám na starém kontinentu. Za celý týden britský index FTSE 100 zpevnil o půl procenta, francouzský CAC 40 připsal 1,5 % a německý DAX 0,8 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal více než procento, dále posunul své pokrizové maximum a své zisky od začátku letošního roku rozšířil již na 12 %.

Pražská burza hlavní evropské trhy nenásledovala a vydala se vlastní cestou. V pátek sice index PX stoupl o 0,84 %, za celý týden ale 0,8 % odepsal a uzavřel na 1 015,69 bodu. Největší růst v týdnu vykázaly akcie Erste Group Bank (+2,3 %), pokles naopak postihl akcie firmy Tatry Mountain Resorts (-6,8 %). Z firemních zpráv investory zaujalo vyjádření ředitele O2 Czech Republic Tomáše Budníka, že pravděpodobnost rozdělení společnosti je stále padesátiprocentní. O2 Czech Republic v současnosti vidí tržní příležitost v segmentu placené televize, určitě ale ne v segmentu mobilního volání. V letošním roce Budník očekává další pokles trhu.

Kromě Řecka se pozornost investorů upínala i k východu Ukrajiny, kde i přes příměří dojednané zhruba před týdnem v běloruském Minsku pokračovaly střety proruských separatistů s ukrajinskou armádou. Klíčové bylo úterý, kdy proruští separatisté oznámili, že získali kontrolu nad větší částí města Debalceve na východě Ukrajiny. V sobotu americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že bude se svým britským protějškem Philipem Hammondem hovořit o možnosti rozšíření stávajících protiruských sankcí. "Ve hře jsou další sankce. Víme přesně, jakými všemi způsoby Rusko separatisty na východě Ukrajiny podporuje," řekl. "Nebudeme jen nečinně sedět a přihlížet tomu, jak dochází k narušování suverenity a integrity země." V neděli bylo oznámeno, že by se těžké zbraně přece jen měly začít stahovat z bojové linie.

Z ekonomických údajů investory ve Spojených státech více zaujala snad jen data o průmyslové výrobě, výrobních cenách a dílčí data z trhu práce. Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu vzrostla o 0,2 %, očekával se 0,3% růst po prosincovém poklesu o 0,3 %. Index cen výrobců klesl meziměsíčně o 0,8 %, což byl nejvyšší pokles od listopadu 2009, kdy začalo ministerstvo údaj v současné podobě sledovat. Očekával se mírnější pokles o 0,4 % po zrevidovaném 0,2% poklesu v prosinci. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti pak v týdnu do 14. února klesl na 283 tisíc. Očekával se pokles na 293 tisíc z 304 tisíc.

Větší pozornost na sebe strhl zápis z lednového zasedání měnového výboru americké centrální banky, který Fed zveřejnil ve středu. Z dokumentu vyplývá, že se členové měnového výboru na lednovém zasedání jednohlasně vyslovili pro ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních a že se banka do zvyšování sazeb zatím příliš nehrne, jelikož se členové měnového výboru obávají, aby k tomuto kroku nepřistoupili příliš brzy. "V krátkodobém horizontu je Fed ze hry. Když se podíváte, co stojí v jeho prohlášení, sazby se jen tak zvyšovat nebudou," poznamenal Jeffrey Saut, hlavní investiční stratég ve společnosti Raymond James Financial. "Věříme Janet Yellenové, která tvrdí, že se rozhodování Fedu bude řídit ekonomickými daty."

V Evropě investory potěšil výsledek průzkumu institutu ZEW, podle kterého se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v únoru opět výrazně zlepšila. Index očekávání vzrostl na 53 bodů z lednových 48,4 bodu a hodnocení současné situace se nečekaně zlepšilo na 45,5 bodu z lednových 22,4 bodu. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž výrazně zlepšilo, když index vyskočil na 52,7 bodu z 45,2 bodu v lednu. Náladu pomohl zlepšit program nákupů dluhopisů, který začátkem roku ohlásila Evropská centrální banka.

Zklamala naopak čísla o britské inflaci. Růst spotřebitelských cen ve Spojeném království v lednu dále zpomalil na rekordní minimum 0,3 % meziročně z prosincových 0,5 % meziročně. Očekával se pokles na 0,4% tempo. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,9 %, čekal se 0,8% pokles po prosincové stagnaci. Inflaci nyní tlačí dolů zejména levné pohonné hmoty a také cenová válka mezi britskými supermarkety. Jádrová inflace meziročně v souladu s odhady vzrostla o 1,4 %.

Americké akcie v pátek díky dohodě Řecka se zbytkem eurozóny stouply na nová maxima a překlopily týdenní skóre do zisku Americké akcie v pátek díky dohodě Řecka se zbytkem eurozóny stouply na nová maxima a překlopily týdenní skóre do zisku Americké akciové trhy v pátek reagovaly především na vývoj jednání o řeckých dluzích a ceny ... Evropské akcie v závěru týdne posilovaly v předzvěsti jednání ministrů financí eurozóny o řeckém dluhu Evropské akcie v závěru týdne posilovaly v předzvěsti jednání ministrů financí eurozóny o řeckém dluhu Evropské akcie v závěru týdne mírně posílily. Trhy věří, že díky pátečním jednáním ministrů financí ... Pražská burza v závěru týdne posílila, nahoru jí pomohly bankovní tituly Pražská burza v závěru týdne posílila, nahoru jí pomohly bankovní tituly Index PX v pátek zpevnil o 0,84 % na 1 015,69 bodu.
  • 1
  • 2
reklama
reklama