Rok od pádu burzy MtGox: Manipulace ceny bitcoinu možná řídil její šéf

| redakce

V těchto dnech to je právě rok, kdy neslavně skončila kdysi největší burza s bitcoiny MtGox. A stále není jasno nejen v tom, kam zmizely bitcoiny, ale ani jaké byly skutečné příčiny krachu burzy. Zatímco soudní a policejní orgány vyšetřují oficiálně, případem se zabývají také různé skupiny soukromých pátračů.

Skupina bitcoinových bezpečnostních specialistů WizSec se sídlem v Tokiu se zabývá odhalováním hackerských útoků v oblasti kryptoměn a na případu MtGox spolupracuje s oficiálními strukturami a zainteresovanými organizacemi. Vzhledem k různým dohodám o mlčenlivosti teprve nyní zveřejnily tyto skupiny zprávu, na které pracovaly již před půl rokem.

Týká se především podezřelých obchodů, které se děly v posledních měsících před krachem burzy MtGox. Ty měly probíhat pomocí robota, v bitcoinovém světě nechvalně známého pod jménem Willy.

Willy ovlivnil cenu bitcoinu

Na veřejnost se v květnu 2014 dostal nejdříve takzvaný Willy Report sestavený z obchodních údajů MtGox, které předtím unikly na internet. Již v té době byli lidé seznámení s touto zprávou přesvědčeni, že právě činnost robota Willyho mohla za neadekvátní růst ceny bitcoinu na podzim 2013 a za následné prasknutí cenové bubliny. V aktuální zprávě vzala WizSec původní Willy Report jako základ a popsala, jaký dopad mělo působení robota na cenu bitcoinu na světových trzích.

"Willy nakupoval obrovské množství bitcoinů na MtGox v období od 27. září 2013 do 30. listopadu 2013 (ale i později, uniklá data však končí právě tímto dnem), celkem přes 250 tisíc bitcoinů. S velkou pravděpodobností to mělo velký vliv na cenu bitcoinu. Otevírá se i možnost, že to mohl být plán směřující k manipulaci trhu (vedle dalších podvodných praktik získávání bitcoinů). Další spekulací je, že MtGox měla z nějakého důvodu málo bitcoinů a používala vlastní platformu k získání prostředků, o které již dříve přišla."

Pro ilustraci graf, ze kterého je jasně vidět obrovská role Willyho na trzích v uvedeném období.

Vliv robota Willyho na trh s bitcoinem
Vliv robota Willyho na trh s bitcoinem

Oranžové sloupce představují aktivitu robota, která výrazně přidala na objemech obchodů, v některých chvílích to bylo 30-50 % aktivity na MtGox. Cena vykazovala vzestupnou tendenci v důsledku manipulativních odkupů. Malé mezery mezi oranžovými pruhy představují dobu, kdy robot nebyl aktivní. Všimněte si, že se právě v těchto dobách cena v krátkém čase samoregulačně opravuje. Od prosince data chybí, ale vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že se tímto způsobem obchodovalo až do posledních dnů činnosti MtGox.

Je Willy ve skutečnosti Mark Karpelès?

Velmi zajímavou informací uvedenou ve zprávě jsou Willyho uživatelské zvyky. Nasvědčují totiž tomu, že byly situace, kdy byla činnost robota nahrazena nebo ručně ovládána přímo jeho tvůrcem. Nejzajímavější je, že "robot" často nepracoval právě v době, kdy se lidé v časovém pásmu Japonska ukládají ke spánku. Zatímco chování robota by mělo být na této skutečnosti nezávislé a automatické, právě v nočních hodinách japonského času nevykazoval prakticky žádnou obchodní činnost.

Robot byl tedy zřejmě často ovládán a nastavován ručně. Sílí přesvědčení, že je za tím přímo tehdejší šéf burzy Mark Karpelès. Nasvědčuje tomu i fakt, že měl přístup k obchodování i v době, kdy to již pro běžné uživatele díky omezením MtGox nebylo možné.

WizSec od doby zveřejnění první zprávy zaznamenala v šetření nepochybně velký pokrok. Možná už díky Willy Reportu víme, proč se cena bitcoinu v jednu chvíli dostala vysoko přes 1 000 dolarů, aby se následně krutě propadla. Na odpovědi týkající se skutečných důvodů krachu MtGox si však budeme zřejmě muset ještě nějakou dobu počkat.

Autorem článku je Karel Fillner ze serveru btctip.cz.

Zdroj: Insidebitcoins, NewsBtc

reklama
reklama