Co si o možných dalších krocích ČNB myslí čeští finanční experti a byznysmeni?

| redakce

Většina účastníků lednového průzkumu CFA Society Forecasting Dinner 2015 Survey (53,2 %) soudí, že ČNB svou intervencí proti koruně nepřispěla k oživení české ekonomiky, opačný názor sdílí více než třetina z nich (37 %). Toto hodnocení se liší u podskupiny respondentů z finanční sféry, z nichž si 54,9 % myslí, že intervenční politika ČNB k oživení české ekonomiky přispěla. Podle většinového očekávání (55,3 %) ČNB v horizontu 12–18 měsíců udrží intervencemi současný kurz koruny vůči euru.

U respondentů průzkumu výrazně převažoval názor, že jmenování radních ČNB by nemělo zůstávat ve výlučné pravomoci prezidenta republiky. Zastávaly ho bezmála dvě třetiny respondentů (62,5 %), opačné stanovisko zaujala jen necelá třetina (32,2 %).

CFA Society Forecasting Dinner 2015 Survey - ČNB 1
CFA Society Forecasting Dinner 2015 Survey - ČNB 2
CFA Society Forecasting Dinner 2015 Survey - ČNB 3

Průzkum byl proveden u příležitosti 13. výročního setkání CFA Society Forecasting Dinner 2015, které pravidelně pořádá CFA Society Czech Republic sdružující certifikované finanční odborníky. Předmětem výročního setkání předních domácích a zahraničních ekonomů pod záštitou Miroslava Singera, guvernéra České národní banky, je prognóza ekonomického vývoje ČR pro letošní rok a vývoj mezinárodních trhů.

On-line průzkum pro CFA Society Czech Republic provedla ve dnech 7. až 20. ledna 2015 PR agentura Donath Business & Media ve spolupráci s poradenskou společností Herzmann. Jeho cílem bylo zmapovat názory ekonomických a finančních odborníků na vybraná aktuální témata české ekonomiky. V době dotazování došlo k výkyvu kurzu koruny k úrovni 28,40 Kč za euro.

Pozvánku k účasti v průzkumu obdrželi členové CFA Society Czech Republic a kandidáti Programu CFA, významné osobnosti českého podnikového a finančního sektoru (VIP) a čtenáři elektronického bulletinu The Fleet Sheet's Final Word. Otázky se týkaly politiky vlády a ČNB, ruských a čínských zahraničních investic a ekonomického vývoje v ČR.

Průzkumu se zúčastnilo celkem 1 699 respondentů. Pozvání k průzkumu obdrželo 8 122 adresátů, z nichž odpovědělo 1 699, tedy 20,9 % oslovených.

© 2015 Donath Business & Media (www.dbm.cz) a Herzmann (www.herzmann.cz)

Zdroj: CFA Society Czech Republic

reklama
reklama