6 let býka: Co letos čekat od amerických akcií?

| Martin Krajhanzl

Podle Goldman Sachs dochází v rekordní míře k varováním amerických firem, že jejich výsledky za 1. kvartál nesplní očekávání trhu. Jaké jsou příčiny takového pesimismu mezi finančními řediteli? Znamená to, že se blíží konec býčího trhu, který trvá od roku 2009?

Nejdříve se podívejme, jak se v uplynulých měsících vyvíjely odhady zisků firem z indexu S&P 500 pro letošní rok.

S&P 500 - odhad EPS

Z grafu je patrný klesající trend, který započal na podzim loňského roku a který dosud nezastavily ani příznivé bilance firemních výsledků za třetí a čtvrtý kvartál 2014.

S&P 500 - bilance výsledkovky

Jaké jsou příčiny tak výrazného propadu odhadů navzdory pozitivním firemním výsledkům?

1. Kurz EUR/USD

Euro za uplynulých 12 měsíců proti americkému dolaru ztratilo přes 17 %. Příčinami jsou měnová stimulace ze strany ECB a ukončení programu kvantitativního uvolňování ze strany Fedu. Silný dolar snižuje při přepočtu na domácí měnu výsledky globálně působících amerických firem a také umožňuje levnější dovozy, což má negativní dopad na bilanci zahraničního obchodu americké ekonomiky.

2. Ceny ropy

Ceny ropy od loňského léta spadly na polovinu v důsledku snahy zemí OPEC vedených Saúdskou Arábií udržet svůj podíl na trzích a bojovat proti těžařům z alternativních zdrojů, kteří rychle navyšují produkci. Nižší cena ropy omezuje zisky firem z energetického sektoru a vede k nižším investicím do těžby z alternativních zdrojů, což byl v posledních letech důležitý prorůstový faktor pro americkou ekonomiku. Na druhou stranu ale nízké ceny ropy znamenají vyšší disponibilní příjem spotřebitelů, který tak může směřovat jinam (příznivý nákladový šok).

I když americká ekonomika v druhé polovině roku 2014 silně rostla (HDP ve 3Q2014 rostl nejvyšším tempem od roku 2003), v posledních týdnech chodí na trh horší data. To je patrné například z indexu ekonomických překvapení (míry překonávání odhadů analytiků), který klesl na nejnižší úroveň od léta 2012.

Citigroup - index ekonomických překvapení
Citigroup - index ekonomických překvapení

Jaké čekat zisky?

Co tedy čekat od zisků forem v rámci indexu S&P 500 ve zbytku roku? Odezní zmíněné negativní faktory, které tlačí odhady zisků níže?

Pokud jde o EUR/USD, očekáváme, že euro bude vůči americkému dolaru dále slábnout a koncem roku dosáhne 1,05 EUR/USD.

Výhled EUR/USD

Pokud jde o ropu, v posledních týdnech sice ceny stouply, data o objemu těžby v USA ale ukazují na pokračující růst (kvůli cash flow i u jinak ztrátových vrtů) a snížená investiční aktivita se projeví až v delším horizontu. Zásoby ropy v USA jsou rekordní. Proto čekáme pokračující tlak na ceny suroviny a v letošním roce nečekáme oživení.

Ačkoli lze očekávat v následujících týdnech stabilizaci výhledů ziskovosti amerických firem (kvůli nárůstu cen ropy v uplynulých týdnech), negativní faktory po zbytek roku nejspíše přetrvají a lze čekat i pokles pod úroveň z loňského roku. Index S&P 500 se navíc aktuálně obchoduje na asi 17násobku zisků očekávaných v následujících 12 měsících, což je historicky poměrně výrazný nadprůměr.

S&P 500 - forward P/E

To je sice zdůvodnitelné nízkými výnosy dluhopisů, ale i tak v letošním roce nečekáme výraznější expanzi ocenění. Proto letos věříme ve zpomalení růstu indexu proti předchozím dvěma rokům, kdy si připisoval dvouciferné procentuální nárůsty. Zároveň s ohledem na přetrvávající dezinflační tlaky, uvolněné měnové politiky světových centrálních bank a pokračující globální růst nečekáme, že probíhající býčí trh skončí v letošním roce.

Sektorový výhled

Ze sektorů se nabízí sázka na spotřebitelské firmy, například automobilky (nízké vstupní náklady, nízká cena ropy přitahuje spotřebitele), nemovitostní sektor (díky nízkým úrokům), firmy z oblasti turismu (nízká cena ropy, větší prostor pro spotřebitelské výdaje), případně americké telekomunikační operátory (odolnost proti posilujícímu dolaru, prostor pro snížení cenové konkurence, zajímavý dividendový výnos). Naopak pod tlakem pravděpodobně zůstanou firmy z energetického sektoru, především pak poskytovatelé vybavení a služeb pro těžbu, a nepreferujeme také americké producenty oceli kvůli tvrdému konkurenčnímu tlaku od importérů.

reklama
reklama