Více finančních rad už nebudete potřebovat

| redakce

Chcete se stát do třiceti 100% finančně nezávislými? Zde je soubor pravidel pro řízení peněz, která vám to zaručí.

1. Spořením nezbohatnete

Klíčem k finančnímu úspěchu není více spořit, ale více investovat - do sebe. Je potřeba maximalizovat primární zdroj příjmů. Díky vzdělávání se budete vytvářet více přidané hodnoty oproti svým konkurentům na pracovním trhu.

2. Nikdy se nepřestávejte učit

Vzdělání je klíčem k odlišení se od davu. Je potřeba se neustále zdokonalovat, abyste se byli schopni adaptovat na měnící se ekonomické trendy. Internet je zlatý důl informačních a vzdělávacích zdrojů.

3. Nedělejte něco, co zbožňujete

Dělejte to, za co vás budou zbožňovat ostatní. Jen málo lidí si vydělává na živobytí něčím, co opravdu miluje. Stává se ale, že mnozí úspěšní lidé mají rádi to, co dělají, právě díky tomu, že je za to oceňují ostatní.

4. Zjednodušte finanční principy

Omezte počet bankovních účtů a kreditních karet. Konsolidujte své obchodní účty. Svůj finanční management si co možná nejvíce zjednodušte. Mějte absolutní kontrolu nad svými příjmy, výdaji a investicemi.

5. Zautomatizujte pravidelné investice

Ujistěte se, že pravidelně investujete. Stanovte si dlouhodobý (minimálně 12měsíční) investiční plán, abyste nepodlehli nutkání vybírat jednotlivé akcie na základě "žhavých tipů". Staňte se novým Warrenem Buffettem. Díky omezení zbytečných transakcí zároveň snížíte své zadlužení a poplatky.

6. Následujte pravidlo 50/30/20

Polovinu příjmů po zdanění spotřebujte na nezbytné potřeby (bydlení, energie, potraviny), 30 % na osobní potřebu (dovolená, spotřební zboží, volný čas a podobně) a 20 % příjmů ušetřete.

7. Neutrácejte peníze za zbytečnosti

Věřte, že se bez těch všech "úžasných" věcí obejdete. Znamenají jen zbytečný tlak na váš rozpočet. Neutrácejte jen proto, abyste udělali dojem na své přátele nebo sousedy. Do elitních kruhů se nedostanete tím, že si budete kupovat věci, které si nemůžete dovolit.

8. Vstupte na finanční trhy

Uvažujte o svém portfoliu finančních aktiv jako o spořicím účtu, ne jako o receptu na rychlé zbohatnutí. Alokujte úspory do diverzifikovaného portfolia akcií a dluhopisů. Nenechávejte ležet hotovost ladem na bankovním účtě, kde vynáší maximálně kladnou nulu. Část financí mějte na obchodním účtě a investujte do nízkonákladových diverzifikovaných indexových fondů podle specifického plánu, který je v souladu s vašimi finančními cíli a rizikovým apetitem. Pokud na správu investic potřebujete poradce, ujistěte se, že jde o ověřeného profesionála, a neplaťte mu více než 0,5 % ročně.

9. Omezte dluhy

Splácejte poctivě dluhy z kreditních karet každý měsíc. Chcete si pořídit vlastní bydlení? Neuvažujte o něm jako o investici, ale o obrovském dlouhodobém závazku, který jen stěží pomůže odmazat inflace. Dům je určen k bydlení, ne ke zbohatnutí. Pokud se i tak pro koupi rozhodnete, snažte se dluhů co nejdříve zbavit. Hypotéka, v angličtině "mortgage", není náhodou původně výrazem pro "kontrakt až do smrti".

10. Žijte svůj život

Mějte na paměti, že nežijete kvůli tomu, abyste vydělávali peníze. Vyděláváte peníze proto, abyste žili. Rovnováha je lepší než přebytek.

Zdroj: Pragmatic Capitalism

reklama
reklama