Technologie: Rozvoj komerčních dronů je rychlejší, než se předpokládalo

| redakce

Poslední ročníky světově největšího veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas se nesly ve znamení dronů. Letos navíc někteří výrobci bezpilotních letounů přišli s novinkami, které potenciál těchto strojů posouvají ještě o úroveň výše.

Výrobci nejnovějších dronů Airdog, Hexo+, Zano, Trace či Ghost letos na veletrhu CES představili technologie, díky nimž se tyto bezpilotní stroje dokáží bez jakékoliv asistence "pověsit" na svého majitele a sledovat ho takřka na každém kroku. Novinku s nadšením přivítali zejména nadšenci z řad sportovců, pro které je schopnost dronu sledovat svého majitele novým způsobem, jak zaznamenat své sportovní výkony z jiné perspektivy a podělit se o ně se svými přáteli například na sociálních sítích.

Základem funkce zvané "follow me" samozřejmě není nic jiného než dvě GPS jednotky, jedna v dronu a druhá například v batohu uživatele. Tyto jednotky spolu následně buď pomocí bluetooth, nebo přes internet komunikují a vzájemně si sdělují svoji pomohu.

Výrobci dronů nicméně přiznávají, že se jim stále nepodařilo překonat všechny překážky spojené s touto novou funkcí. "Problém je, že drony s funkcí follow me nemohou být použity úplně všude. Na pláži nebo na poušti bude technologie fungovat bezproblémově, pokud se ale budete chtít nechat vlastním dronem natočit například během lyžování, riskujete, že dron ve vzduchu narazí například do stromu a vy o něj přijdete," říká Michael Perry ze společnosti DJI. Právě podrobné skenování prostředí a vyhodnocování, zda let po jisté trase je bezpečný, je podle Perryho úkolem, na který se nyní výrobci dronů zaměřují. Některé společnosti již dokonce tvrdí, že tuto technologii ovládají a jsou připravené na její uvedení na trh.

Miliardy dolarů na vývoj

Zřejmě nejdále zatím došel světově největší výrobce polovodičových obvodů Intel, který letos v Las Vegas představil dron schopný bez lidské asistence doletět z jednoho místa na druhé a během cesty se vyhýbat překážkám nepravidelně rozestaveným na trase. Intel jako základ technologie využil kombinaci kamer a speciálního softwaru, který již dříve vyvinul k obsluhování kurzoru na monitoru počítače bez počítačové myši pomocí gest. "Jde o dobrý příklad toho, jak lze jednu technologii efektivně využít v různých zařízeních. To, co jsme již dříve uměli, jsme nyní pouze doplnili do dronu," řekl při prezentaci bezpilotního zařízení výkonný ředitel Intelu Brian Krzanich.

Navíc oznámil, že se společnost rozhodla uvolnit kompletní sadu nástrojů pro vývoj příslušného softwaru, aby technologii mohly využívat i další firmy. "Skvělou zprávou z letošního veletrhu CES je to, že se polovodičoví giganti rozhodli investovat obrovské sumy do vývoje dronů a technologií s nimi spojených," uvedl v reakci na Krzanichovo oznámení Chris Anderson, výkonný ředitel společnosti 3D Robotics. "Intel pokračuje ve vývoji a zlepšování svého čipu RealSense a Qualcomm pracuje na vlastní funkci skenování prostředí v reálném čase v rámci programu Snapdragon. Díky tomu budou tyto technologie dostupné za příznivou cenu, takže je ve svých dronech budou moci využívat i další výrobci. Malé společnosti by takové technologie na vlastní náklady nikdy nevyvinuly," dodal Anderson.

Vrásky na čele ovšem výrobcům i majitelům dronů již delší dobu přidělává americký Federální úřad pro letectví (FAA). Ten totiž na drony pohlíží jako na zařízení, jejichž používání je potřeba dát jasná pravidla, v důsledku čehož se údajně chystá zavádět přísná omezení a regulační opatření, a to až do té míry, že bude pro civilní zájemce o drony velmi těžké je získat a používat. Některé státy v USA prý dokonce zvažují, že používání dronů do doby, než budou schválena všechna regulační opatření, zcela zakáží.

Letošní rok by tak měl ukázat, zda se z civilních dronů určených pro běžné uživatele skutečně stane nový miliardový byznys, nebo z trhu tyto supermoderní bezpilotní stroje odletí stejně rychle, jako na něm před několika málo lety přistály. Výrobci i uživatelé dronů jednohlasně tvrdí, že pokud odvětví regulaci přežije, budou zanedlouho tyto stoje nedílnou součástí každé moderní domácnosti.

Zdroj: The Verge

reklama
reklama