Byt jako investice je aktuálně zajímavá příležitost. Následujte těchto 5 rad, abyste se při nákupu nespálili

| redakce

Pronájem bytu či domu se vyplatí, pokud je roční výnos alespoň 5 %. Při koupi nemovitosti je potřeba pečlivě vybrat lokalitu a zvážit, komu byt chcete pronajímat.

Realitní trh se pomalu odlepuje od dna a ceny nemovitostí začínají stoupat. Navíc jsou nyní na minimech i úrokové sazby hypoték. Proto je nejvyšší čas zvážit, zda nevyužít příznivých okolností a neinvestovat do nákupu bytu či domu. Pokud vám pronájem takové nemovitosti ročně vynese alespoň 5 %, lze takovou investice považovat za ziskovou.

"Současná doba koupi na investici přeje. Byt se dá koupit za dobrou cenu. Když chybí finance na účtu, investor může využít hypotéku. Díky nízké sazbě vydělá na pronájmu více peněz a investice se mu rychleji vrátí," říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny.

Ne každá nemovitost je ovšem vhodná pro nákup na investici. Němeček nabízí několik rad, díky nimž lze minimalizovat riziko při nákupu. Dům nebo byt by se měl nacházet v lokalitě s dobrou pověstí i dostupností. Ideální umístění je u zastávek metra, tramvaje či autobusu.

Při nákupu na investici je nutné si ještě před samotným výběrem ujasnit, komu bude nemovitost nabízena k pronájmu. Lidé, kteří hledají startovací byt, nebudou mít například takové nároky jako lidé, kteří hledají dlouhodobé bydlení určitého standardu. Vyplatí se využít služeb zkušeného makléře, který proces povede a pomůže jak s výběrem nemovitosti, tak s případným dalším pronájmem.

Pět kroků k dobré investici do nemovitosti za účelem pronájmu

  1. Jasně určete cílovou skupinu, které chcete nemovitost pronajímat. Jiné požadavky mají studenti, jiné rodina s dětmi.
  2. Zvažte velikost a dispozice. Malometrážní byt obvykle pronajmete rychleji na kratší dobu, větší naopak.
  3. Nespěchejte. Využijte čas pro zkoumání nabídky trhu a oslovte zkušeného makléře, který pomůže s nákupem i následným pronájmem nemovitosti.
  4. Počítejte. Aby se pronájem vyplatil, měla by se jeho roční výnosnost pohybovat kolem 5 %. Malé byty mají lepší poměr cena/výkon, ale při častějším střídání nájemníků hrozí výpadky příjmu z pronájmu.
  5. Ponechte si finanční prostředky na úpravy staršího bytu, jako jsou výměna podlah, oken, instalace kuchyňské linky a podobně. Investice se vyplatí, o nemovitost bude větší zájem.

Zdroj: Česká spořitelna

reklama
reklama