Co musíte ráno vědět (5. února)

| redakce

Jak ve středu akcie reagovaly na pokračující jednání Řecka a jeho věřitelů o restrukturalizaci dluhu, čím překvapila Čínská lidová banka a jak vypadalo zřícení letadla na Tchaj-wanu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu kolísaly, v závěru je zasáhla zpráva z ECB. Cena ropy obnovila pokles, v lednu se jí v USA vytěžilo nejvíce v historii

Americké akcie ve středu kolísaly, pokles energetického sektoru vyvažoval růst v sektoru spotřebního zboží. Cena americké lehké ropy WTI obnovila pokles po zveřejnění růstu amerických zásob a euro oslabilo poprvé za tři dny kvůli pokračujícím jednáním o restrukturalizaci řeckého dluhu. Index Dow zpevnil o 0,04 %, S&P 500 ztratil 0,42 % a technologický Nasdaq odepsal 0,23 %. V poslední hodině obchodování akcie prudce posílily, vzápětí však zisky odevzdaly a vydaly se opačným směrem. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie Walt Disney, které zpevňovaly o více než 7 % po úterním zveřejnění hospodářských výsledků. V průběhu dne se cena akcií vyšplhala až na rekordní hodnotu. Níže naopak index Dow vedly cenné papíry Merck, Caterpillar a Cisco Systems.

V závěru obchodování trh negativně ovlivnila zpráva, že ECB přestane přijímat řecké státní dluhopisy jako kolaterál. Rada guvernérů ECB večer nečekaně rozhodla, že banka již nebude akceptovat dluhopisy řecké vlády jako zástavu za úvěry komerčním bankám. Ruší tak opatření, které to dosud umožňovalo. Řecké banky tento krok připraví o jeden ze zdrojů financování. Euro na rozhodnutí ECB reagovalo poklesem vůči dolaru o více než procento na zhruba 1,13 USD.

Těchto 9 akcií z Ameriky byste měli mít v portfoliu

2. Evropské akcie ve středu posilovaly třetí den v řadě díky Řecku

Evropské akcie ve středu posilovaly třetí den v řadě díky oživení akcií v sektoru zdravotní péče i díky akciovému trhu v Řecku, které vyvážily pokles v energetickém sektoru. Britský FTSE 100 odepsal 0,17 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,39 % a německý DAX připsal 0,19 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 0,4 %, nejlépe se dařilo sektoru spotřebního zboží a zdravotní péče, ztrácel naopak ropný sektor a sektor základních materiálů. Řecký ASE Index připsal 0,9 % poté, co v průběhu dne zpevňoval téměř o 3 %.

Tištění peněz: Proč to dopadne špatně? Jde o velký podvod na těch, kdo si spoří

3. Pražská burza ve středu mírně posílila. ČEZ i bankovní tituly rozšiřovaly úterní zisky

Index PX ve středu zpevnil o 0,47 % na 980,24 bodu. Největší objem obchodů zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie zpevnily o půl procenta poté, co generální ředitel Daniel Beneš v rozhovoru pro Právo uvedl, že loňský čistý zisk energetické společnosti činil 29 miliard korun a provozní zisk před odpisy byl 72 miliard korun. Dařilo se i bankovním titulům - Erste Group Bank připsala 0,58 % a Komerční banka zpevnila o 0,60 %. O2 C.R. posílila o 0,27 %, Fortuna připsala přes procento, zatímco tabáková společnost Philip Morris zakončila na nule. Ztrácely naopak akcie mediální CME (-0,30 %), Unipetrolu (-1,22 %), Pivovarů Lobkowicz (-0,76 %) a mírně pod nulou zakončila i znojemská společnost Pegas Nonwovens.

Nejzajímavější akcie v Praze a ve Vídni? Pegas a Erste, říká zkušený portfoliomanažer

4. Očekávané události

O měnové politice rozhodnou Bank of England i ČNB. Změna sazeb se nečeká, podle ekonomů pravděpodobně ČNB posune termín ukončení režimu devizových intervencí nejméně do konce roku 2016. Dosud ČNB uváděla, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016. V Austrálii vyjdou data z maloobchodu, v USA obchodní bilance, počty žádostí o podporu a informace o jednotkové ceně práce ve čtvrtém kvartálu 2014. Německo na sebe strhne pozornost průmyslovými objednávkami. Indonésie oznámí HDP za čtvrtý kvartál 2014, Izrael odhalí své devizové rezervy a Rusko by mohlo oznámit lednovou inflaci. Ministr zahraničí USA John Kerry se v Kyjevě setká s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, o den později se chystá do Mnichova na bezpečnostní konferenci a na sérii bilaterálních jednání (až do 8. února), včetně schůzky se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. V Bruselu budou o Ukrajině diskutovat ministři obrany zemí NATO. ECB vydá svou pravidelnou zprávu o stavu ekonomiky, její hlavní ekonom Peter Praet veřejně vystoupí na konferenci o makroekonomice a rizicích spojených se státními dluhy ve Frankfurtu. Výsledky hospodaření představí mimo jiné Twitter, LinkedIn, News Corp, BNP Paribas, Sanofi, Daimler nebo AstraZeneca. Očekávané události včetně výhledu analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Eurozóna: Index nákupních manažerů ve službách v lednu 52,7 bodu (prosinec: 51,6 bodu, flash: 52,3 bodu)

Podmínky v sektoru služeb v eurozóně jsou nadále velmi solidní. Index nákupních manažerů v lednu vzrostl na 52,7 bodu z prosincových 51,6 bodu. Předběžná data počítala s tím, že index vzroste na 52,3 bodu. Dříve zveřejněná zpráva o situaci ve zpracovatelském sektoru ukázala, že průmysl v eurozóně opět mírně expanduje poté, co v prosinci a listopadu téměř stagnoval - index vzrostl na 51 bodů z prosincových 50,6 bodu. Kompozitní index se tak zvýšil na 52,6 bodu z 51,4 bodu v prosinci (podle předběžných dat však měl vzrůst na 52,2 bodu) a nachází se v pásmu expanze již devatenáctý měsíc v řadě.

6. Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci vzrostly nejvíce za téměř osm let

Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci vzrostly o 0,3 % meziměsíčně. Čekal se 0,2% růst po 0,7% růstu v listopadu (revidováno z 0,6 %). Meziročně vzrostly o 2,8 %, tedy nejprudším tempem za téměř osm let, po listopadovém růstu o 1,5 %, čekal se mírnější nárůst o 2 %. V celé Evropské unii se rovněž objem tržeb zvýšil meziměsíčně o 0,3 %, v listopadu vzrostl o 0,9 %. Meziročně v celé EU narostl o 3,2 %. Za celý rok 2014 se tržby zvýšily průměrně o 1,3 % v eurozóně a 1,9 % v Evropské unii.

7. Čínská centrální banka snižuje rezervní poměr pro banky o 0,5 procentního bodu

Čínská centrální banka ve středu rozšířila svá stimulační opatření ve snaze podpořit ekonomiku. S platností od čtvrtka snížila povinný podíl rezerv k přijatým vkladům pro komerční banky o 50 bazických bodů na 19,5 %. Toto snížení je první od května 2012 a umožní bankám snížit množství depozit, která musejí držet jako rezervy.

8. Řecký ministr financí se setkal se šéfem Evropské centrální banky

Řecký ministr financí Janis Varufakis se ve středu ve Frankfurtu nad Mohanem setkal se šéfem Evropské centrální banky Mariem Draghim. Po jednání Varufakis označil diskuzi za "velmi plodnou". Byla mu údajně velkým povzbuzením do budoucna. Ve čtvrtek se řecký ministr financí setká v Berlíně se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem. Večer ale ECB přestala přijímat řecké dluhopisy jako kolaterál.

SLEDOVALI JSME: Od řeckých voleb k bruselské dohodě z 20. února 2015

9. Společnost Staples koupí Office Depot za 6,3 miliardy dolarů

Největší americký prodejce kancelářských potřeb a vybavení Staples se dohodl na převzetí svého hlavního konkurenta Office Depot. Staples sdělila, že za dvojku na americkém trhu dá v hotovosti a akciích celkem 6,3 miliardy dolarů. Spojení by mělo posílit pozici Staples v souboji s novými konkurenty. Úhrnné tržby spojené firmy by měly dosahovat 39 miliard dolarů. Staples dá za akcii Office Depot ekvivalent 11 dolarů. To podle agentury Reuters představuje prémii 44 % nad tržní cenou z pondělí, tedy předtím, než se v médiích objevily zprávy o možné dohodě.

10. Generální ředitelka společnosti Petrobras Maria das Graças Silva Fosterová podala rezignaci. Spolu s ní dalších pět ředitelů

Společnost Petrobras oznámila, že generální ředitelka Maria das Graças Silva Fosterová odchází ze své funkce. Společně s ní firmu opouští pět dalších ředitelů. Správní rada by se měla sejít 6. února a volit náhrady na uvolněné posty. Maria das Graças Silva Fosterová odchází kvůli korupčnímu skandálu, kvůli němuž rostl tlak na prezidentku Rousseffovou, aby vedení státní ropné firmy vyčistila.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na Tchaj-wanu spadlo letadlo s 58 lidmi na palubě

V Tchaj-peji se krátce po startu zřítilo do řeky letadlo s 58 lidmi na palubě. Při tragédii zemřelo nejméně 23 lidí. Stroj ATR-72 společnosti TransAsia mířil z Tchaj-peje na čínský ostrov Kinmen.

reklama
reklama