Ropa: 40-45 USD za barel je dno, trh je v současnosti imunní i vůči politickým katastrofám

| redakce

Ceny ropy se v posledních měsících prudce propadly, růst z posledních tří dnů většina analytiků považuje za krátkodobou korekci prudkého propadu. Fundamenty, tedy nadbytek produkce a nedostatečná poptávka, podle nich zůstávají prakticky beze změny. Co to znamená pro ekonomiku a trhy, co se bude s cenou ropy dít a kdo za tím vším stojí? O tom všem diskutovali hosté Jiří Gavor ze společnosti ENA a Petr Beneš z Wood & Company na prvním letošním Investičním večeru.

První otázka moderátora Romana Chlupatého se týkala vývoje cen ropy. Jsou nynější hodnoty kolem 55 dolarů (před týdnem 45) za barel dnem?

Kolik bude stát ropa za 4 měsíce a jaké faktory s její cenou budou hýbat?

Z OBSAHU

  • Gavor: 40 až 45 USD za barel je podle mě úroveň, pod kterou se ceny ropy nedostanou. I v minulosti se zde ceny zastavily.
  • Beneš: Když cenu ropy očistíme o inflaci, v období let 1986-2006 v dolarovém vyjádření stála kolem 45 USD. Čekáme stabilizaci kolem 50 USD.
  • Beneš: Ropa je cyklická komodita. Dnes nejsme v žádném super růstovém období ekonomiky, proto očekáváme stabilizaci cen ropy.
  • Gavor: Predikce kolem 200 USD za barel mi připadají nerealistické. Muselo by dojít k sérii katastrof, trhy jsou již přitom vcelku imunní.
reklama
reklama