Slabá koruna a investice do ETF

| redakce

Česká měna v posledních měsících výrazně ztrácí vůči americkému dolaru, lednové ztráty v páru s eurem již koruna napravila. Obě největší světové měny jsou přitom klíčové pro investory do ETF. Vývoj hodnoty koruny vůči jmenovaným měnám se totiž promítá do výkonnosti portfolií českých investorů.

Mainstreamová česká média vyjmenovávají především negativní dopady oslabení koruny, jako jsou možné zdražení zahraničních dovolených, elektroniky, oblečení a podobně. Zatímco obchodníci budou nuceni přizpůsobit ceny aktuálnímu kurzu až po určité době, investoři směňující jednotlivé měny pocítí změnu okamžitě. To, zda je pro investory oslabování koruny pozitivní, závisí na tom, na které "straně" aktuálně stojí. Ve výhodě jsou investoři, kteří mají dostatečnou zásobu cizí měny.

ETF pouze v zahraničních měnách

Jednou z nevýhod burzovně obchodovaných fondů je nutnost investovat v zahraničních měnách. Neexistuje ETF, který by se obchodoval přímo v české koruně.

Pokud budeme vycházet z předpokladu, že většina českých investorů má příjmy v korunách (a také v nich realizuje spotřebu), budou tito investoři v případě obchodování s cennými papíry vedených v cizích měnách podstupovat měnové riziko.

V případě směny korun za eura či dolary je snahou každého investora získat zahraniční měnu co nejlevněji. Současné oslabování koruny nákup zahraničních měn prodražuje. Pokud se investor rozhodne prodat ETF a získat zpět koruny, na oslabování referenční měny vydělá.

Další informace nejen o ETF najdete na serveru ETFs.cz.

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama