Má výběr akcií (opět) smysl?

| redakce

Aktivní správa investičního portfolia byla v posledních letech v řadě vyspělých zemí pod palbou kritiky. Proč platit za to, že někdo vybere akcie k nákupu (a k prodeji), když většina manažerů ani nepřekoná hlavní akciové indexy? Relevantní otázka. Loni svůj srovnávací index, takzvaný benchmark, překonalo například jen 15 % správců portfolií v USA. Své místo na slunci ale mají, letos více než v posledních letech.

Proč? Odpověď je nasnadě - akcie v USA (evropské trhy vyhnalo výše očekávání spojené s kvantitativním uvolňováním ze strany ECB) jsou letos prakticky na nule, průměrné zhodnocení titulu z indexu S&P 500 od začátku roku je +0,13 %. Z rozdělení akcií podle míry zhodnocení je ale patrné, že lze najít celou řadu vítězů i poražených, jejichž cena se změnila až o desítky procent.

Po 22 obchodních seancích je brzy na dělání jakýchkoli závěrů o tom, jak dopadne letošní obchodování. Bylo by ale určitě zajímavé, kdyby se americký akciový index držel nadále okolo nuly. Mezi investičními manažery by se pak možná podařilo oddělit od zrna alespoň část plev.

Rozdělení akcií v indexu S&P 500 podle zhodnocení v roce 2015 (stav ke 4. 2.)
Rozdělení akcií v indexu S&P 500 podle zhodnocení v roce 2015 (stav ke 4. 2.)Zdroj: The Irrelevant Investor

Zdroj: The Irrelevant Investor

reklama
reklama