Vyděláváte na silném dolaru? Pozor na cestu tam a zase zpátky, raději se zajistěte!

| Miroslav Plojhar

Dolar dělá exportérům radost. Nadále existují důvody pro jeho posílení, avšak riziko korekce tohoto trendu roste. Hobit Bilbo Pytlík si užil cestu tam a zase zpátky. Cestu zpátky na devizovém trhu, kdy se kurzové zisky rozplývají, si ale vůbec neužijete. Jak se jí vyhnout? Možností je zajištění kurzu dolaru opcemi, s nimiž můžete pokračovat v cestě tam (profitovat ze silnějšího dolaru), ale nemusíte se bát cesty zpátky (tedy že ztratíte zisky plynoucí ze silnějšího dolaru).

Dolar dělá exportérům radost. Ač byl dlouho zatracován, od léta udělal získal pěkných 25 centů v páru s eurem a 4 a půl koruny ve vztahu k české měně. I po velkém posílení světové rezervní měny číslo jedna je navíc hodně důvodů čekat, že se dolar ještě nepředvedl v plné síle – americké ekonomice se daří lépe než té v Evropě, Fed je v cyklu mnohem dále než ECB a v Americe proběhly strukturální změny (návrat průmyslu a břidlicová revoluce). Roste však riziko korekce, kdy dolar může své zisky ztratit.

Hobit Bilbo Pytlík zažil dobrodružnou cestu tam a užil si pohodovou cestu zpátky. Vydělávat na přátelském trendu na měnovém trhu je super, zvláště když se kurz dostane hodně vysoko nad plánovanou úroveň. Cesta zpátky, když kurz začne opět klesat, už rozhodně taková sranda nebývá. Nejsou to návštěvy přátel a oslavy, které zažil Bilbo. Pozorovat, jak se zisky z lepšího kurzu rozplývají, je horší než návštěva dračího doupěte. Oproti Hobitovi je to na trzích mnohem obtížnější v tom, že nikdy nevíte, jste-li ještě na cestě tam, nebo už na cestě zpátky.

Rizika korekce na dolaru rostou ze tří důvodů:

  1. Dolar je miláček trhů. Všichni jsou LONG v dolaru až na půdu. Pozice, které sázejí na silnější dolar, jsou na maximech za dobu, co existují data. Pokud dojde k likvidaci pozic, může nastat divoký sebenaplňující pohyb.
  2. Fed může zklamat. Základním předpokladem pro silnější dolar je zvyšování sazeb v Americe, zatímco ECB začne nakupovat dluhopisy v rámci kvantitativního uvolňování. Nechá-li se Fed v úmyslu zvyšovat sazby zviklat nižší inflací a oddálí růst sazeb, může to spustit likvidaci sázek na silný dolar.
  3. Situace v eurozóně se může zlepšit. Evropu a výhled její ekonomické výkonnosti všichni odepisují, a to ne bezdůvodně. Společná měna a byrokracie šněrují evropskou ekonomiku jako svěrací kazajka. Ale i tak může Evropa překvapit – je cenově mnohem konkurenceschopnější než před půl rokem díky slabosti eura, největší excesy na periferii Evropy se vyřešily a fiskální opasky nejsou tak utažené jako před rokem či dvěma. Řecká SYRIZA bude tlačit na restrukturalizaci dluhu země, ale situace nemusí nutně eskalovat. Když zkrátka nepřijde z Evropy další průšvih, se kterým většina lidí vnitřně počítá, otupí se argumenty pro slabé euro. A to může spustit likvidaci sázek na dolar.

Co dělat?

Vždy je možné vybrat část zisků a zajistit část budoucích dolarových příjmů forwardy. Mnohem zajímavější možnost nabízejí call opce na EUR/USD, respektive put opce na USD/CZK. Opce jsou z principu mnohem flexibilnější než forwardy, protože zůstanete v trendu silného dolaru, ale budete mít klidné spaní ohledně korekcí.

Na kolik takové zajištění vyjde? Cena opcí je hlavně o očekávání trhu ohledně toho, jak moc se bude kurz hýbat (implikovaná volatilita). Opce už nejsou tak levné jako loni v létě, kdy se devizové trhy hýbaly nejméně za dvacet let. Jsou však stále levnější než průměr za posledních deset let. Opce navíc umožňují zajišťovat nejen kurz na dnešním forwardu, ale také dále od forwardu, což zajištění zlevní.

Zajištění kurzu na 1,20 EUR/USD

Příkladem, na jaké úrovni zvolit zajišťovací kurz (strike), je 1,20 EUR/USD (asi 23 korun za dolar). Opce se strike na 1,20 je nejen levnější než opce se strike na forwardu, tato hladina je i významnou technickou úrovní. Prochází jí hranice formace několikaletého vrcholu kurzu dolaru vůči euru, tedy linie minim z let 2005, 2010 a 2012. EUR/USD tuto hranici prolomil na začátku ledna, což dává dobré šance na silnější dolar. Je-li to však prolomení falešné, dolar se vrátí do technické formace nad 1,20 EUR/USD.

EUR/USD
EUR/USD

Hladina 1,20 EUR/USD je dobrý zajišťovací kurz, o kterém se loni obchodníkům ani nezdálo. Nabízíme také opce na kurz dolaru s platbou premia dopředu (bez nutnosti použít Treasury linku). Nabízíme také opce s odloženou platbou premia, kdy je potřeba použít Treasury linku. Ve druhém případě se cena opce projeví ve finálním výměnném kurzu v době vypořádání (viz příklad).

Příklad zajištění kurzu dolaru s odloženou platbou premia
Příklad zajištění kurzu dolaru s odloženou platbou premia
reklama
reklama