Po 8 kvartálech růstu první pokles? Analytici snižují odhady ziskovosti amerických firem

| redakce

Očekávání ohledně ziskovosti amerických firem padají jako nedávno ceny ropy. Aktuálně analytici předpokládají, že v prvním čtvrtletí zisky v rámci indexu S&P 500 meziročně klesnou. Poprvé po dvou letech.

Ačkoli 80 % firem, které zatím odhalily hospodářské výsledky za loňský čtvrtý kvartál, překonalo odhady na úrovni zisku (jakkoli postupně snižované), analytici v další růst ziskovosti nevěří. Vyplývá to z průzkumu společnosti FactSet (data aktuální k začátku tohoto týdne).

"Očekávání se snižují již několik měsíců," upozorňuje John Butters z FactSet. "Na konci září se čekal v 1Q2015 9,9% růst zisku na akcii, na konci prosince stále ještě 4,2% zvýšení, aktuálně analytici počítají s 1,6% poklesem. To vše vztaženo k indexu S&P 500." Firmy z indexu velkých amerických společností přitom dokázaly zvyšovat zisky v posledních osmi kvartálech (bráno včetně 4Q2015).

Velké zhoršení je vzhledem k propadu cen ropy patrné v sektoru energetiky. Aktuálně se počítá s 53% propadem zisku na akcii v celém sektoru. Situace ale nebude zrovna růžová napříč sektory, 87 % firem, které nabídly v rámci probíhající výsledkové sezóny svůj výhled na další období, svou guidance "podstřelilo" konsenzus trhu.

Očekávaný meziroční vývoj zisku na akcii v rámci S&P 500
Očekávaný meziroční vývoj zisku na akcii v rámci S&P 500Zdroj: FactSet

Zdroj: FactSet

reklama
reklama