Co musíte ráno vědět (9. února)

| redakce

V jaké náladě zakončily první únorový týden světové trhy, co nového nabídl víkend v otázce řeckých dluhů a jak je na tom po sedmi letech Buffettova sázka na index S&P 500 proti hedgeovým fondům? I to byste měli na prahu nového týdne vědět.

1. Americké akcie zakončily jinak úspěšný týden mírným pátečním poklesem. Prodeje spustilo zhoršení ratingu Řecka

Americké akcie v první polovině pátečního obchodování mírně zpevňovaly. Investory na Wall Street povzbudily k nákupům příznivé údaje z amerického trhu práce. Burzy ale růst neudržely, vedle nervozity okolo Řecka na investory působila obnovená možnost, že by Fed mohl zahájit cyklus zvyšování sazeb relativně brzy. Index Dow v pátek ztratil 0,34 % na 17 824,29 bodu, S&P 500 odepsal 2 055,47 bodu a Nasdaq spadl o 0,43 % na 4 744,40 bodu. V mínusu zakončily všechny základní sektory, jen nepatrně ztratily finanční tituly (těm by růst sazeb a očekávaný nárůst výnosů dluhopisů pomohl), naopak výrazně odepsaly sektory základních materiálů nebo síťových společností. Index volatility VIX nakonec přidal jen 2,73 % na 17,31 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA 14 bazických bodů na 1,96 %.

Počet pracovních míst v USA vzrostl v lednu solidním tempem a v předešlých dvou měsících navíc vzniklo mnohem více pozic, než statistici předtím uváděli. Trh zpočátku na údaje reagoval váhavě, protože silné oživování trhu práce přibližuje dobu, kdy americká centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby. Analytici podle agentury Reuters předpokládají, že k tomu přistoupí možná už v polovině roku. Tento faktor nakonec v závěru seance převážil, když investoři navíc zřejmě realizovali část silných týdenních zisků. Dow za týden přidal 3,83 %, S&P 500 posílil o 3,04 % a Nasdaq zpevnil o 2,29 %. Pro index S&P 500 to byl nejlepší týden od 19. prosince 2014.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Stejně, a přece jinak! Vysoká volatilita vyústila ve výrazný růst

Pro koho pracuje Fed? Kříž smrti visí nad americkou ekonomikou

2. Evropské akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden ale skončily v plusu

Britský index FTSE 100 klesl o 0,18 %, německý DAX odepsal 0,54 % a francouzský CAC 40 ztratil 0,26 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 uzavřel se ztrátou 0,32 % na 3 398,16 bodu, zatímco široký západoevropský index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,21 % na 373,31 bodu. Nejvíce v závěru týdne zdražily akcie bank, cenné papíry ze sektoru zdravotní péče a finanční tituly. Nedařilo se naopak akciím z realitního odvětví, cenným papírům chemiček a akciím ze sektoru základních materiálů. Zklamáním pro trhy byla zpráva o německé průmyslové výrobě, podle které se produkce v prosinci meziměsíčně zvýšila jen o 0,1 %, ačkoli analytici odhadovali, že stoupla o 0,4 %. Za celý týden FTSE 100 přidal 1,55 % na 6 853,44 bodu, DAX vzrostl o 1,42 % na 10 846,39 bodu a CAC 40 posílil o 1,87 % na 4 691,03 bodu. DJ EURO STOXX 50 za pět obchodních dní přidal 1,39 % na 3 398,16 bodu a STOXX Europe 600 vzrostl o 1,71 % na 373,31 bodu.

Jak (ne)bude fungovat evropské QE aneb Kudy kam se přelije riziko

Italská centrální banka zlepšila výhled domácí ekonomiky

3. Pražská burza v pátek vzrostla o necelé procento, za celý týden přidala 2,5 %

Index PX v pátek vzrostl o 0,81 % na 979,15 bodu. Největšího zobchodovaného objemu v pátek dosáhly akcie Komerční banky, jejichž cena vzrostla o 1,56 % na 5 135 korun. Druhé v pořadí byly co do oblíbenosti u investorů cenné papíry energetické firmy ČEZ, které zdražily o 0,72 % na 591,10 Kč, a na třetím místě skončily podle objemu obchodů akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank, které zpevnily o necelá dvě procenta na 565,50 Kč. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie uhelné společnosti NWR, jejichž cena vzrostla o 4,65 % na 0,45 Kč. O necelá dvě procenta vzrostla cena akcií výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+1,80 %) a kolem procenta a půl připsaly cenné papíry petrochemického podniku Unipetrol (+1,60 %) a mediální firmy CME (+1,50 %). V mínusu v závěru týdne uzavřely pouze akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (-0,88 %) a pojišťovny VIG (-0,76 %). Za celý týden akcie na pražské burze stouply o 2,5 %. Největší růst vykázaly cenné papíry Erste Group Bank, pokles naopak postihl pouze akcie výrobce cigaret Philip Morris ČR.

ČS: Únorová strategie pro české akcie

Mládek: O prolomení limitů by vláda mohla jednat v létě

4. Očekávané události

Budou zveřejněny běžný účet a spotřebitelská důvěra v Japonsku, obchodní bilance Německa, index spotřebitelské důvěry Sentix pro eurozónu, míra inflace v ČR nebo indický HDP. Česko přidá i statistiky z trhu práce. V USA vyjde index podmínek na pracovním trhu, v Mexiku inflace, na Tchaj-wanu obchodní bilance a v Turecku data z průmyslu. Izraelská centrální banka vydá zápis z posledního zasedání. Hospodářské výsledky oznámí například Nissan Motor nebo Mediobanca. Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí G20 se na dva dny setkají v Istanbulu. Angela Merkelová přijede do Washingtonu navštívit amerického prezidenta Baracka Obamu v rámci příprav červnového setkání G7 v Německu. Ministři zahraničí EU v Bruselu projednají další možné sankce proti Rusku. OPEC vydá svou měsíční zprávu o ropě. Očekávané události včetně výhledu analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. S&P zhoršila rating Řecka, obává se o solventnost země. Vláda dále odmítá prodloužení mezinárodního záchranného programu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B-. Sražení ratingu hlouběji do spekulativní kategorie odůvodnila zvýšenými obavami o finanční stabilitu státu a řeckých bank v době, kdy nová vláda nemá dostatek času k vyjednání nové dohody s věřiteli. Příliš dlouhá jednání by přitom podle agentury mohla vést až k odchodu země z eurozóny. Zhoršením ratingu v pátek Řecku pohrozila konkurenční mezinárodní ratingová agentura Moody's. Řecký ministr financí Janis Varufakis ale nebude na setkání s partnery z eurozóny příští středu souhlasit s ničím, co by udrželo zemi v dosavadním mezinárodním záchranném programu. Podle agentury Reuters to v pátek sdělil nejmenovaný vládní činitel.

Řecko podle bývalého šéfa Fedu Greenspana opustí eurozónu, Varufakis vyzývá k rozsáhlému programu investic v eurozóně

Řecku dle ministra hospodářství nyní nehrozí nedostatek peněz

Šéfové firmy National Bank of Greece prý hodlají odejít z funkcí

6. Jordánsko pokračuje v ofenzivě proti Islámskému státu

Jordánské letectvo za víkend provedlo okolo 60 náletů na pozice Islámského státu na severu Sýrie. Útoky byly odpovědí na nedávnou vraždu zajatého jordánského pilota. Podle velitele letectva údery zničily zhruba pětinu objektů a zázemí Islámského státu. "Budeme v útocích pokračovat. Nikoli stejným tempem, avšak podle plánu. Jsme odhodlaní vymazat je z povrchu zemského," prohlásil v neděli velitel jordánského letectva generál Mansúr al-Džbúr. Jordánsko je součástí koalice, která podniká nálety na Islámský stát. V posledních pěti týdnech bylo podle generála při společných úderech zabito sedm tisíc radikálů.

Návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN vyzývá k trestání nákupů ropy od teroristů

7. Švýcarsko je prý připraveno učinit kroky k oslabení franku

Švýcarská centrální banka je připravena intervenovat na devizovém trhu, pokud bude zapotřebí oslabit domácí měnu. Má rovněž prostor k dalšímu snížení úrokových sazeb, které se již nyní nacházejí v záporném pásmu. Uvedl to v sobotu šéf banky Thomas Jordan. Švýcarský frank v polovině ledna prudce posílil poté, co se centrální banka rozhodla zrušit limit pro jeho kurz vůči euru.

8. Prezident Zeman očekává, že protiruské sankce skončí nejpozději do roka. Pomáhají podle něj autoritářskému režimu v Rusku

Prezident Miloš Zeman očekává, že protiruské sankce skončí nejpozději do jednoho roku. Podle něj nemají na ruskou ekonomiku žádný vliv a jen posilují autoritářský charakter tamního režimu a zvyšují popularitu ruského prezidenta. Zeman to v neděli řekl v přenosu z lánského zámku, který na svém webu vysílal Blesk. Prezident vystupuje proti protiruským sankcím dlouhodobě. Kritici mu vstřícný postoj vůči Rusku vyčítají. Někteří ho označují za propagandistu či agenta Kremlu.

Vzkaz Rusům od velké investiční banky: Jste v háji!

9. WSJ: Úřady vyšetřují JPMorgan, najala syna čínského ministra

Úřady ve Spojených státech vyšetřují americkou banku JPMorgan Chase kvůli tomu, že zaměstnala syna současného čínského ministra obchodu. Napsal to v pátek list The Wall Street Journal, který citoval z interní elektronické pošty. Investiční banka jej údajně najala, přestože si během pracovních pohovorů nevedl dobře.

Francouzská banka BNP Paribas kvůli obří pokutě snížila odměny vedení

10. Volkswagen prý nebude v rámci úspor zavírat žádné továrny

Německá automobilka Volkswagen nebude v rámci snižování nákladů uzavírat žádné továrny. Uvedl to v sobotu podle serveru Automobilwoche šéf podniku Martin Winterkorn.

Americký Ford letos hodlá uvést na ruský trh šest nových modelů

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Warren Buffett po sedmi letech stále s přehledem vítězí v desetileté milionové sázce na hlavní americký index

Před sedmi lety se Warren Buffett vsadil o milion dolarů (svých, ne ze své Berkshire Hathaway) s newyorskou Protégé Partners, že index S&P 500 v desetiletém horizontu překoná svou výkonností hedgeové fondy zastoupené pěti fondy, které si Protégé Partners sama vybrala. Index S&P 500 (sledovaný fondem Vanguard) zatím přidal zhruba 63 %, zatímco pět sledovaných fondů dohromady jen necelých 20 %. Věštec z Omahy má tedy před posledními třemi roky celkem solidní náskok.

reklama
reklama