Závody v měnovém zbrojení pokračují. Jak dlouho vydrží podpora pro akcie?

| redakce

Centrální banky zůstávají i šest let po začátku finanční krize v čele těch, kdo bojují s jejími následky. Minulý týden vystoupil počet snížení sazeb za dobu krize globálně na 542. A velice pravděpodobně není všem dnům konec.

Austrálie a Rumunsko přidaly na začátku února ke stále rostoucímu počtu zářezů na pomyslné měnově-politické pažbě další dva, zatímco Indie a Polsko tentokrát odolaly. Je ale otázka, na jak dlouho, v obou případech trh totiž letos počítá s dalším uvolněním politiky. Klesající ceny ropy a (hrozba) deflace navíc vyvolávají pochybnosti o tom, zda Fed a Bank of England v dohledné době vůbec zahájí dříve signalizovaný cyklus zvyšování úrokových sazeb, tedy jejich normalizace.

Možnost většiny bank v kladném teritoriu snižovat sazby se zúžila na minimum, ale zatím to nevyvolalo paniku mezi investory do akcií. Například stratégové z Bank of America Merrill Lynch se ovšem ptají, jak dlouho může relativní akciový optimismus (živený aktuálně především kvantitativním uvolňováním v Japonsku a čekáním na spuštění toho evropského) vydržet.

Zdroj: Financial Times

reklama
reklama