Člověk a trh: Nevyrovnaný souboj s vlastním obrazem

| redakce

Je velice snadné zapomenout, že trh a jeho vývoj je vždy jen výsledkem rozhodnutí obrovského množství lidí. I roboti a vysokofrekvenční obchodníci jsou jen odrazem názorů a chápání světa finančních analytiků a matematiků. Má tedy vůbec smysl ohlížet se do minulosti a kritizovat chyby investorů, které ve zpětném zrcátku vypadají naprosto očekávaně a vysvětlitelně? Jsme nakonec všichni jen vystrašení tvorové ve velkém neznámém světě a snažíme se přežít.

"Často se soustředíme na psychologii investorů, jejich informace, vzdělání, různé pohnutky, pravda o jejich rozhodování je ale často prozaická - ovládají je často ty nejnižší pudy. Krize na trzích jsou tak přímo biologicky determinované, a tedy nevyhnutelné. Je pak otázka, zda vůbec mohou být zcela nečekané," uvažuje na blogu Psy-Fi Tim Richards.

Skvělý příklad - dokonalou bublinu na trhu - nedávno na Twitteru připomněl David Shvartsman z Finance Trends Matter. Tou bublinou byly například akcie společnosti InfoSpace. Kolik investorů se s podobnými tituly spálilo tak, že jim trvalo možná mnoho let, než se na trh vrátili, pokud vůbec.

Na bublinách záleží. Tvarují totiž další přístup investorů k trhu, jejich další chování a rozhodování. Zkušenosti účastníků "obchodní hry" mohou přitom mnohé z nich poslat z kola ven na mnoho let.

"Jako investory nás formují naše zkušenosti. Děti Velké deprese byly dobrým příkladem tohoto fenoménu po druhé světové válce, v 70. letech se všichni báli inflace a mizivých zisků na dluhopisovém i akciovém trhu, další dvě dekády naopak hráče na trhu rozmazlily a nechaly je zvyknout si na dvojciferná roční zhodnocení. Po roce 2000 pak řada lidí propadla pocitu, že je investování jedno velké kasino, v němž jsou sázky nastavené jasně v jejich neprospěch, tedy v neprospěch drobných hráčů," píše Ben Carlson z A Wealth of Common Sense.

Za každým iracionálním pohybem trhu je člověk, respektive spíše lidé. A všichni víme mnohem méně, než si myslíme. To není žádná konspirační teorie, to je fakt. Tak na to při investování občas myslete.

Zdroj: Abnormal Returns

reklama
reklama