Čínský jüan čeká divoké rodeo

| redakce

O čínské měně se povídá leccos. Někteří ekonomové odhadují, že se z ní během následujících desetiletí stane hlavní světová rezervní měna, jiní zase tvrdí, že ji nijak zajímavá budoucnost nečeká, protože ji s sebou stáhne zpomalující růst čínského hospodářství. Na měnových trzích by ale mělo být živo tak jako tak.

Ještě před deseti lety byl kurz čínského jüanu pevně zafixován k dolaru na úrovni 8,30 USD/CNY. V červenci 2005 ale čínská centrální banka režim fixního kurzu jüanu opustila a měna od té doby k dolaru zpevnila zhruba o čtvrtinu. Zvláštností obchodování s jüanem nicméně zůstává, že čínská centrální banka dovoluje, aby výkyvy kurzu měny dosahovaly během jednoho dne maximálně dvou procent. Tím se snaží kontrolovat volatilitu.

Podle většiny ekonomů lze nicméně očekávat, že časem Čína ve snaze proniknout na seznam rozvinutých světových ekonomik přistoupí k úplnému zrušení limitu kolísání kurzu jüanu. Až se tak stane, prožijí investoři dost možná pár bezesných nocí.

Drama o dvou dějstvích

Čínská centrální banka sice na jednu stranu kontrolou kolísavosti jüanu jeho volatilitu opravdu snižuje, na druhou stranu ale kolem měny vytváří značné napětí. Reakce trhu na případné zrušení limitu kurzových výkyvů by tak mohla v mnohém připomínat to, co v polovině ledna předvedl švýcarský frank poté, co Švýcarská národní banka nečekaně opustila režim minimálního kurzu franku k euru na úrovni 1,20 EUR/CHF.

A nejde jen o možnost skokového posílení jüanu. Existenci dalšího rizika ohledně budoucího vývoje kurzu čínské národní měny dokazuje i srovnání vývoje kurzu jüanu k dolaru s vývojem kurzu americké měny ke koši hlavních měn rozvinutých a rozvíjejících se ekonomik.

Zatímco k hlavním měnám emerging markets dolar od roku 2010 posílil zhruba o 30 % a k hlavním měnám rozvinutých ekonomik zpevnil asi o 27 %, oproti čínskému jüanu přibližně o 8 % oslabil. Co z toho vyplývá? Předně to, že se za posledních pět let výrazně zhoršila konkurenceschopnost čínských exportérů, na kterých je největší asijská ekonomika stále závislá.

Případné pokračující posilování jüanu přispěje k dalšímu oslabení čínského vývozu a ještě výraznějšímu zpomalení expanze čínského hospodářství, což jsou pro jüan v důsledku vysoce negativní zprávy. Čínská měna tedy podle všeho nebude mít vyhráno ani tehdy, pokud bude čínská centrální banka s definitivním zřeknutím se kontroly nad vývojem kurzu měny vyčkávat do doby, než se posilování jüanu zastaví a jeho kurz se zdánlivě stabilizuje.

Zdroj: capitalistexploits.at

reklama
reklama