Silný dolar a globální problém s likviditou

| redakce

Albert Edwards ze Société Générale tvrdí, že trhy přehlížejí jeden velký problém. Tím je vysychání likvidity ve světovém finančním systému.

"Posilující americký dolar dopadá na měny v ostatních zemích mnoha způsoby," píše Edwards v aktuální zprávě klientům. Upozorňuje především na ten problém, že kvůli sílícímu dolaru vysychají globální devizové rezervy.

Edwards upozorňuje na skutečnost, že v obdobích nejistoty a slabosti ekonomiky centrální banky na celém světě "tisknou hotovost" a nakupují za ni americké dolary. Díky tomu jejich měny zůstávají slabé, což podporuje vývoz a udržuje ekonomiky konkurenceschopné.

Rally dolaru ale podle analytika může vést k tomu, že intervence centrálních bank "vyschnou" a směr měnové politiky se obrátí. Následkem bude masivní utahování měnových kohoutů, které bude mít dopad na mladé ekonomiky a přefouknutý světový finanční systém.

Edwards odkazuje na odhodlání ECB napumpovat do ekonomiky bilion eur prostřednictvím QE a tvrdí, že investoři ignorují skutečnost, že se devizové rezervy vyčerpávají. "Ve světě nafouknutých cen aktiv silný dolar vede k rapidnímu utahování světové likvidity, protože mladé ekonomiky (a Švýcarsko) přestaly tisknout peníze za účelem nákupů amerických dolarů. Obvykle bývají tato období silného dolaru nepříznivá pro mladé trhy a ústí v problémy v regionu i na komoditních trzích," varuje expert ze Société Générale.

Rally dolaru bude letos, kdy ECB i Bank of Japan "tisknou peníze" jako o život, neotřesitelná. Graf ukazuje, jak silný dolar tlačí na devizové rezervy centrálních bank.

Devizové rezervy světových centrálních bank
Devizové rezervy světových centrálních bankZdroj: Société Générale

Zdroj: Société Générale

reklama
reklama