Kdy přijde další americká recese? Ani formule 1 nejezdí naplno bez pauzy, natož ekonomika

| redakce

Mezi lety 1836 a 1928 zažívaly Spojené státy recesi jednou za 2,1 roku. Tyto poklesy ekonomiky zahrnovaly také sedm depresí, které vedly v průměru ke snížení ekonomické aktivity o 29 %.

Částečně to souviselo se skutečností, že USA v té době využívaly zlatého standardu. Na druhou stranu je ale také nutné vzít v úvahu, že Amerika tehdy byla de facto rozvíjejícím se trhem.

Po Velké depresi už podobně intenzivní kontrakci USA nezažily. I když byla finanční krize z roku 2008 nejhorší recesí poválečné doby, ve srovnání s panikami a depresemi 19. a začátku 20. století byla vcelku mírná.

Americké recese

Ze statistik vyplývá, že USA vstupují do recese zpravidla každé čtyři roky. Po druhé světové válce sice v Americe byly recese více rozložené v čase, stále ale přicházely se zhruba pětiletými odstupy. Nejdelším obdobím klidu byla 90. léta, kdy ekonomika zažila celou dekádu bez klesajícího trendu. Nyní je to necelých šest let od doby, kdy technicky skončila poslední recese, takže bychom se možná měli bát příchodu další.

Recese nemusejí nutně následovat historická pravidla, ale téměř s jistotou se ekonomický cyklus brzy opět ukáže v tom nejhorším světle. A podobně, jako to bývá v případě akciových medvědích trhů, bude většina investorů další panikou na trhu opět velmi překvapena.

Ani závodníci Formule 1 nedokáží z motorů svých aut dostávat neustále maximální výkon bez jediné pauzy. Musejí zastavit alespoň proto, aby do svých vozů doplnili palivo a vyměnili sjeté pneumatiky.

Ekonomiky zase potřebují recese kvůli tomu, aby každých několik let mohly popadnout dech. Růst nemůže pokračovat bez přerušení navždy. I když jsou recese bolestivé, jsou potřebné, aby trh vyčistily od slabých firem a nechaly na něm jen ty nejsilnější. Díky recesím z trhu odejde mnoho zastaralých odvětví, aby se uvolnil prostor nově vznikajícím.

Mnoho velkých firem datuje svůj začátek do hlubokých ekonomických kontrakcí. Magazín Fortune vznikl jen 90 dní po krachu Na Newyorské burze v roce 1929. Společnost Walt Disney se také objevila během Velké deprese. Také první divize Charles Schwab byla otevřena v roce 1975 po vážném medvědím trhu z let 1973 a 1974. UPS byla založena během paniky v roce 1907, General Motors následující rok. A výčet by mohl pokračovat.

Současné oživení je relativně pomalé, takže je pravděpodobné, že má expanze ekonomiky stále několik let před sebou. Je možné, že se recese dočkáme až mezi roky 2017 a 2020. Znamenalo by to oživení trvající 8 až 11 let. Se zkušenostmi z finanční krize z roku 2008 se investoři obávají, že další pokles bude podobně katastrofický. To je ale značně nepravděpodobné, protože se tržní události většinou nepodobají navlas těm minulým.

Až recese nastane, bude zajímavé sledovat, s jakou výzbrojí proti ní vyrazí Fed. Budou snad USA vstupovat do další recese s uvolněnou měnovou politikou?

Je téměř jisté, že se nikomu z expertů nepodaří před doutnající krizí včas varovat. V roce 2008 prognostici udávali, že pravděpodobnost minimálně 2% poklesu ekonomiky USA je 1 ku 500. O tom, jaký nakonec pokles byl, raději pomlčme.

Investoři by se měli smířit s tím, že recese jsou nevyhnutelnou součástí života. Jsou s nimi ale spojeny i výhody, třeba nákupy akcií za nízké ceny. I když jsou recese vždy krátkodobě bolestivé, pokud máte odvahu a volný kapitál, nabízejí skvělé dlouhodobé investiční příležitosti.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

reklama
reklama