Nej(ne)šťastnější ekonomiky světa pro rok 2015

| redakce

Inflace je nebezpečná nemoc, prohlásil kdysi laureát Nobelovy ceny za ekonomii Milton Friedman. A když se k ní přidá rostoucí nezaměstnanost, "smrtící" koktejl pro společnost je na světě. Letos ho zřejmě nejvíce zakusí Venezuela, Argentina, JAR, Ukrajina a Řecko. Nejlépe na tom podle průzkumu agentury Bloomberg naopak budou Thajsko a Švýcarsko.

Analýza zahrnující 51 světových ekonomik (včetně eurozóny) hovoří jasně - takzvaný index bídy pro rok 2015 je v případě Venezuely více než 50krát vyšší než u "nejšťastnějšího" Thajska. Odhaduje se, že inflace v jihoamerické zemi letos zrychlí až na 78,5 %.

Pro válkou zmítanou Ukrajinu nevypadá rok 2015 pozitivně. Ozbrojený konflikt s Ruskem jen prohloubí nedostatek pracovních míst, příliš nezvolní ani inflace, byť je její míra oproti Venezuele čtyřikrát nižší. Míra nezaměstnanosti na Ukrajině se pravděpodobně vyšplhá až na 9,5 % z 8,9 % ve 3. čtvrtletí minulého roku.

Nešťastné ekonomiky (Bloomberg)

"Nejšťastnější" ekonomikou podle indexu je překvapivě Thajsko, které vykazuje nezvykle nízkou míru nezaměstnanosti pod 1 %. V nepříliš bohaté zemi ale po loňském vojenském převratu platí stanné právo, a Thajci tak mají před sebou ještě dlouhou cestu, aby zemi dostali na úroveň vyspělých ekonomik. Jejich prvenství je tedy právem v uvozovkách.

Štastné ekonomiky (Bloomberg)

Nespokojeným obyvatelům možná nezbude nic jiného, než si sbalit a odstěhovat se třeba do Švýcarska (kéž by na to měli), tedy do země pro spotřebitele více než přátelské (ne tak docela v nominálních cenách, chce to vydělávat alespoň jako průměrný Švýcar, když ne rovnou jako Roger Federer). Letos se zde očekává míra nezaměstnanosti 3,3 % a 0,9% pokles spotřebitelských cen. Švýcarsko se podle Mezinárodního měnového fondu v roce 2015 stane čtvrtou nejbohatší ekonomikou (měřeno dle HDP na hlavu). První bude Norsko, druhý Hongkong a třetí USA.

Žebříček mizérie (Bloomberg)

Česku patří ve srovnání HDP na obyvatele 27. příčka, je tedy přibližně v polovině žebříčku. Index bídy je v tuzemsku dokonce nižší než ve většině států Evropy i v eurozóně jako celku, ukazuje průzkum.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama