Slavný portfoliomanažer sází na umělou inteligenci v tradingu, v životě z ní ale má strach

| redakce

Ray Dalio nahlíží na ekonomiku z technického úhlu pohledu. Jako jeden z nejvíce vydělávajících portfoliomanažerů světa nyní zakladatel Bridgewater Associates staví na teorii, že nám za nějaký čas budou vládnout stroje, a reaguje na to zřízením nového oddělení hedgeového fondu, které je zodpovědné za rozvoj systému kombinující umělou inteligenci a obchodování na trzích.

Tým začne pracovat na projektu v blízké budoucnosti. Tvoří jej šest lidí. Patří do něj i David Ferucci, autor prvního kognitivního systému IBM jménem Watson, který debutoval v roce 2011 a který byl schopen překonat dva soutěžící a odpovídat na triviální otázky za použití přirozené mluvy, žargonu i slangu.

Využívání elektronických platforem k překonání trhu není novým fenoménem. Hedgeové fondy, které používají algoritmické obchodování, si stály skvěle ve srovnání s konkurencí, která netěžila z nákupu vládních dluhopisů, klesajících cen ropy nebo arbitráží. Podobně jako Watson má i umělá inteligence Bridgewater tyto vlastnosti a je schopna upravit investiční strategie na základě nových informací, které nebyly na začátku naprogramovány.

Gustavo Dolfino, šéf společnosti WhiteRock Group specializující se na lidské zdroje, poznamenal, že elektronické platformy umožňují hedgeovým fondům získat konkurenční výhodu na trzích, kde je trading hendikepován vysokými cenami aktiv. "Strojové učení je novou investiční vlnou budoucích 20 let a chytří hráči se na něj již zaměřují," tvrdí Dolfino.

Dalšími lídry, kteří zdůrazňují důležitost investic do umělé inteligence, jsou například Jack Ma, šéf Alibaby, a Bill Gates z Microsoftu. Ma nedávno prohlásil, že Alibaba významně rozšiřuje výzkum a vývoj ve snaze zlepšit tržby. Bill Gates je taktéž příznivcem dalšího výzkumu, ale mnohem více se zajímá o to, jak může umělá inteligence nahrazovat pracovní místa. Obává se, že dojde k takovému jejímu rozvoji, že bude vyžadovat zvýšený dohled a regulaci.

Dalio se vyjádřil i k negativním dopadům umělé inteligence. "Patřím k těm, kteří se obávají 'super inteligence'. Nejdříve budou stroje dělat mnoho práce pro nás a nebudou 'super inteligentní'. Může jít o příznivý vývoj, pokud bude správně řízen. Po několika desetiletích ale začne být síla umělé inteligence hrozbou. Souhlasím s Elonem Muskem z Tesly a několika dalšími skeptiky a nechápu, proč se většina lidí neznepokojuje."

Umělá inteligence, kterou Bridgewater využije, není ta, o níž mluví Gates v souvislosti s riziky pro pracovní trh, i když i ona může částečně vyškrtnout lidský prvek z investičního procesu. Firma se více zaměřuje na partnerství s datovými vědci, aby zachytila investiční příležitosti, které živí obchodníci mohou přehlédnout, spíše než aby nahrazovala pracovní místa čistě elektronickým procesem.

Mimochodem, i bez umělé inteligence Daliova firma dokáže dělat chytrá rozhodnutí. Na 2,8bilionovém trhu hedgeových fondů je výkonnost Bridgewater významně lepší než výsledky konkurence. Fond Alpha II jen v lednu vydělal 8,3 % ve srovnání se srovnatelnými makroekonomicky zaměřenými fondy. Americké akcie přitom například odepsaly 3 %.

Zdroj: iBillionaire.me

reklama
reklama