Světové akcie: Na kterých trzích se dalo nejvíce vydělat a kde akcie nejvíce zdražily?

| redakce

Oblíbené téma, a to nejen na výročí začátků velkých býčích trendů. Akcie, na kterých se nejvíce vydělává, nemusejí ani zdaleka být těmi, které nejvíce zdraží.

Cena a ocenění - stejný kořen slova, pro investora zásadní argumenty při rozhodování se o nákupu. Od března 2009 nejvíce zdražily akcie v eurozóně (hodnoceno podle růstu P/E, tedy poměru ceny akcií a zisků na akcii), ocenění narostlo významně především ve Francii, zatímco Německo patří v tomto ohledu k lepšímu průměru. Na něm "sedí" britské akcie.

Navzdory mnohdy omílané vysoké valuaci vycházejí ze srovnání vítězně americké akcie, které nabídly největší zhodnocení, ale jejich P/E se zvýšilo jen zhruba o 65 % (v eurozóně poměr cen akcií a zisků stoupl o více než 200 %).

Zhodnocení akcií (včetně dividend a zpětných odkupů) a růst jejich ocenění na základě zisků
Zhodnocení akcií (včetně dividend a zpětných odkupů) a růst jejich ocenění na základě zisků

Některé trhy jsou historicky tradičně "levné", jiné "dražší". Uvedený graf není tedy žádným spolehlivým vodítkem, pokud jde o srovnání jednotlivých světových regionů. Vzhledem k tomu, že ekonomické oživení v USA se zdá být poměrně robustní, může být ale výše uvedený graf zajímavým argumentem v debatě o atraktivitě investice do akcií v USA. Silný dolar bude mít na zisky tamních firem nepochybně negativní vliv, což ocenění (při současných cenách akcií) zvýší. Jak je vidět, P/E se zdaleka nezvýšilo tak výrazně jako ve zbytku světa, i tak je ale historicky relativně vysoké. Podobně lze vnímat například i akcie v Německu, kde by ale na zisky naopak mělo blahodárně působit slabší euro.

reklama
reklama