Jak to vidí expertka: Ceny ropy a slabé euro mohou pomoci růstu HDP eurozóny o 1,8 %. Růst v USA bude pokračovat a Japonsko zřejmě čeká další vlna uvolňování

| redakce

Japonská centrální banka může na jaře sáhnout k dalšímu uvolnění měnové politiky, americká konjunktura by měla ve druhém pololetí pokračovat a pokles domácí poptávky donutí čínskou vládu k přijetí nových opatření na podporu hospodářství. To a více ve svém aktuálním výhledu píše Anna Stupnytska, globální ekonomka společnosti Fidelity Worldwide Investment.

Globální růst: Hlavní rizika se změnila

Vliv nižších cen ropy a podpůrných měnově-politických opatření se projeví přibližně v polovině roku. Do té doby bude pokračovat prudký pokles inflace. Zda bude pokračovat i ve 2H2015, bude zejména záviset na vývoji cen ropy. Z toho vyplývá, že výhled na několik příštích měsíců není jednoznačný.

Klíčová rizika se v poslední době změnila. Nejistota okolo Řecka bude zřejmě nadále způsobovat tržní výkyvy, ale zdá se, že jde o pouze omezené systémové riziko, které by pro ekonomické zotavení nemělo představovat nebezpečí. Naopak se zvýšilo riziko v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem. Kromě vážného bezpečnostního problému totiž hrozí, že se válka projeví výrazněji i na finančních trzích. Také případné další zpřísnění protiruských sankcí by mohlo znamenat hrozbu. K hlavním rizikům dále patří předčasné zvýšení úrokových sazeb v USA, které se ovšem s ohledem na nejrůznější vnější faktory nezdá být příliš reálné.

USA: Růst ekonomiky by měl pokračovat, sazby Fed zvýší až koncem roku

Americké hospodářství se nadále zotavuje, ve srovnání s druhou polovinou roku 2014 ovšem nižším tempem. To se ale čekalo. Nyní způsobují nižší ceny energie určité oslabení v nominálních ukazatelích, ale v příštích měsících by měly znamenat pozitivní impulz pro růst spotřeby a pokles výrobních nákladů, což by se v těchto datech mělo projevit. Předzvěstí této dynamiky je již nyní se zlepšující spotřebitelská důvěra, výrobní ceny klesají.

Také data z trhu práce za únor byla velice příznivá. Nejrůznější indikátory naznačují, že firmy v USA ještě mají rezervy. V kombinaci s nižšími cenami energií a silným dolarem proto není možné počítat s růstem inflačních tlaků. Nižší míra inflace spolu s nejistotou okolo Řecka, Ruska a čínské devizové politiky podle Stupnytské zabrání tomu, aby Fed zvýšil úrokové sazby před polovinou roku. S prvním zvyšováním sazeb lze tak počítat nejspíše až před koncem roku 2015.

Eurozóna: Nízké ceny ropy a slabší euro mohou zvýšit růst až na 1,8 %

V nadcházejících měsících se očekává ekonomické oživení v důsledku nižších cen surovin a slabšího eura. Odhaduje se, že snížení hodnoty eura o 10 % zvýší v průběhu dvou let HDP zemí eurozóny asi o 0,6 %. O 10 % nižší ceny ropy se projeví za stejné časové období růstem HDP o dalších 0,3 %. Vzhledem k tomu, že euro skutečně oslabilo o 10 % a ceny ropy účtované v této měně se od poloviny loňského roku snížily o 40 %, jen tyto dva faktory by se měly v následujících čtvrtletích projevit v postupném růstu o 1,8 %.

  • 1
  • 2
reklama
reklama