Burzovní kalendář (16. 3. - 20. 3. 2015)

| redakce

Třetí březnový týden se na světových finančních trzích ponese v duchu zasedání měnového výboru americké centrální banky. Investoři budou sledovat, zda Fed nezmění rétoriku, což podle šéfky banky Janet Yellenové bude signál, který Fed k investorům vyšle dříve, než začne se zvyšováním sazeb. Na makrodata týden příliš bohatý nebude, více zaujmou jen finální zpráva Eurostatu o únorové inflaci v eurozóně a zpráva institutu ZEW o vývoji důvěry analytiků a investorů v největší evropskou ekonomiku. Na pražské burze zveřejní čtvrtletní hospodářské výsledky společnost Pegas Nonwovens.

Ohlédnutí

Akciové trhy v Evropě a Spojených státech se v uplynulém týdnu rozešly - zatímco hlavní evropské burzy převážně rostly, v USA všechny tři nejsledovanější akciové indexy skončily pod nulou. Důvodem rozdílného vývoje v Evropě a zámoří jsou zejména rozdílná očekávání dalších kroků centrálních bank. Americká centrální banka podle většiny analytiků začne již v červnu pomalu zvyšovat úrokové sazby, protože nabývá přesvědčení, že již je americké hospodářství dostatečně silné na to, aby takový krok bez větší újmy ustálo. V Evropě bylo naproti tomu v pondělí technicky spuštěno kvantitativní uvolňování ECB v objemu 60 miliard eur měsíčně. Nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů by podle banky měly trvat minimálně do září 2016. Podle guvernéra ECB Maria Draghiho navíc nelze vyloučit ani prodloužení programu, pokud se v době před jeho plánovaným koncem ukáže, že byl jeho vliv na evropskou ekonomiku nedostatečný. Výnosy vládních dluhopisů v Evropě na krok ECB reagovaly poklesem na nová několikaletá, či dokonce historická minima. Ceny vládních bondů naopak rostly.

Ani ve Spojených státech nicméně není pohled na budoucí nastavení měnové politiky jednotný. Odpůrci zvyšování sazeb upozorňují, že se americká ekonomika propadla do deflace (index spotřebitelských cen v lednu klesl o 0,1 %), takže by banka se zvyšováním sazeb neměla spěchat. "Proč by měla americká centrální banka zvyšovat úroky, když je inflace negativní?" řekl agentuře DPA hlavní ekonom ve společnosti VP Bank Thomas Gitzel. Zastánci zvyšování sazeb argumentují tím, že je pokles inflace pod nulu důsledkem levné ropy, a říkají, že až se ceny černého zlata stabilizují, případně začnou mírně růst, inflace se začne postupně přibližovat k 2% cíli Fedu. "Nehrozí velké nebezpečí, že se tato dočasná vlna klesajících cen energie promění v zákeřnější deflační spirálu," řekl agentuře AP ekonom Paul Ashworth ze společnosti Capital Economics.

Dění kolem řecké krize v týdnu bylo poměrně nevýrazné. Přesto z obou stran barikády zaznělo hned několik vyjádření. Řecký ministr financí Janis Varufakis například prohlásil, že evropští představitelé po celou dobu řecké dluhové krize věděli, že Atény nebudou nikdy schopny splatit své dluhy. Řecký ministr obrany Panos Kammenos pak varoval před odchodem Řecka z eurozóny, který by podle něj mohl mít dominový efekt a vyvolat následně odchod Španělska, Itálie a nakonec i Německa.

V České republice se mezi nejzajímavější události týdne zařadily dění kolem České národní banky a čtvrteční výsledková smršť na pražské burze. Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro iDnes.cz řekl, že předpokládá, že příští rok nahradí současného guvernéra České národní banky Miroslava Singera bývalým premiérem Jiřím Rusnokem. Zeman ČNB opětovně kritizoval a nedávno řekl, že při jmenování nových členů rady nebude jmenovat lidi podporující devalvaci koruny. Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík na svém blogu zase napsal, že čím blíže bude česká měna hranici 27 korun za euro, tím větší je pravděpodobnost další reakce měnové politiky centrální banky. Koruna od poloviny letošního ledna vytrvale posiluje, v pátek uzavřela na 27,299 EUR/CZK, zatímco 12. ledna její kurz byl 28,32 EUR/CZK.

Trh ve Spojených státech byl v týdnu hodně rozkolísaný. Index S&P 500 během něj zažil jak nejvyšší denní zisk od počátku února, tak nejhlubší ztrátu od počátku ledna. Index Dow za pět obchodních dnů ztratil 0,57 % na 17 749,31 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,87 % na 2 053,40 bodu a technologický Nasdaq klesl přes procento na 4 871,76 bodu.

Americký dolar k euru za týden zpevnil o 3,2 %. V pátek se kurz eurodolaru dotkl hladiny 1,0462, a jednotná evropská měna se propadla na nové dvanáctileté minimum. Za zpevňováním dolaru a oslabováním eura stojí očekávané zvyšování úrokových sazeb v USA a pokračující uvolňování měnové politiky v Evropě. Pokles kurzu eurodolaru navíc podle všeho ještě není zdaleka u konce. Podle analytiků z německého finančního ústavu Deutsche Bank se kurz eurodolaru po dosažení parity do roku 2017 zřítí až na 0,85. Na takové úrovni byl naposledy v letech 2001 až 2002.

Další posilování dolaru mělo vliv i na obchodování na komoditních trzích, zejména pak na ceny ropy. Silnější dolar totiž zdražuje ropu pro neamerické investory, a jejich zájem o tuto strategickou surovinu tak klesá. Cena severomořské ropy Brent se v týdnu snížila téměř o devět procent na 54,79 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesla o necelých sedm procent na 47,25 USD za barel.

V Evropě se většina hlavních akciových trhů udržela v růstovém trendu. Britský index FTSE 100 sice za celý uplynulý týden oslabil o 2,48 % na 6 740,58 bodu, německý DAX ale přidal 3,04 % na 11 901,61 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,86 % na 5 010,46 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za pět obchodních dní vzrostl o 1,07 % na 3 656,21 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,62 % na 396,94 bodu.

Zajímavý byl v Evropě vývoj na měnových trzích. V závěru týdne britská libra k americkému dolaru oslabila téměř o procento na 1,475 GBP/USD, což je nejnižší úroveň od poloviny roku 2010. Česká měna v pátek opět výrazně oslabila k dolaru, a odpoledne dokonce krátkodobě překročila hranici 26 USD/CZK, nad níž byla naposledy v září 2004. Později kurz klesl. Podle analytiků za vytrvalým a rychlým propadem koruny v posledních dnech stojí oslabování eura k dolaru, jež souvisí se začátkem kvantitativního uvolňování v Evropě.

Na pražské burze akcie za celý uplynulý týden nepatrně oslabily, index PX klesl o 0,1 % na 1 036,15 bodu. Index je tak stále blízko úrovně, kde byl naposledy v červnu 2014. Největší růst vykázaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, kterým nahoru pomohlo oznámení společnosti o návrhu managementu na hrubou dividendu 13 Kč na akcii, největší pokles naopak postihl cenné papíry těžební firmy NWR. Z firemních zpráv dále v týdnu investory zaujaly hospodářské výsledky mediální firmy CME, Pivovarů Lobkowicz a likérky Stock Spirits.

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, rok 2014 uzavřela se ziskem OIBDA 95,4 milionu USD. V předchozím roce firma skončila ve ztrátě 48,4 milionu USD. Tržby se loni CME v přepočtu na stálé měnové kurzy meziročně zvýšily o desetinu na 680,8 milionu dolarů. Výsledky za 4Q2014 na úrovni tržeb zaostaly za odhady, ale překonaly je na provozní úrovni. "CME představila solidní výsledky za 4Q2014 na provozní úrovni. Oživení v ČR a SR zpomalilo, když meziroční růst tržeb dosáhl 7-10 %. Společnost splnila svůj celoroční výhled OIBDA (85-95 milionů dolarů na horní hraně rozpětí," zdůraznil analytik Václav Kmínek z České spořitelny.

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits v loňském roce dosáhl zisku EBITDA 66,4 milionu EUR při tržbách 292,7 milionu EUR. V roce 2013 společnost hospodařila s upraveným ziskem EBITDA 83,7 milionu EUR a dosáhla tržeb 340,5 milionu EUR. Meziročně se tak výsledky zhoršily, což společnost připisuje zejména složité situaci na polském trhu. Ve druhém pololetí 2014 Stock Spirits hospodařila se ziskem EBITDA 37,8 milionu EUR při tržbách 155 milionů EUR. "Předběžné výsledky za druhou polovinu roku 2014 byly negativně ovlivněny vysokou základnou z předchozího roku a přetrvávajícími problémy v Polsku. Tržby za druhé pololetí meziročně klesly, zatímco zisk EBITDA byl 0,4 % nad odhadem trhu. Celkově tak výsledky dopadly smíšeně," uvedl Václav Kmínek z České spořitelny.

Tržby z prodeje piva firmě Pivovary Lobkowicz Group v loňském roce meziročně vzrostly o 4,7 % na 1,126 miliardy Kč. Celkový výstav stoupl o 4,7 %. Tržby byly taženy hlavně exportem, který vzrostl o 20,6 % na 239 milionů Kč, zatímco domácí tržby vzrostly jen o 1,1 %. Firma se bude podle ředitele Zdeňka Radila v roce 2015 soustředit na domácí segment restaurací a na vývoz. "Výsledky za čtvrtý kvartál byly naprosto v souladu s našimi odhady a potvrdily očekávané zlepšení v posledních třech měsících roku. Celkově čísla za 4Q2014 potvrdila silné oživení po slabším třetím kvartálu, především díky exportu. Oživení domácího trhu se také projevilo. Suma investovaná do expanze vypadá jako nízká (stejná jako za 9M2014), ale není jasná její struktura," okomentoval výsledky Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

Americké akcie zakončily volatilní týden navzdory zlepšené náladě v druhé polovině seance dalším poklesem, celý týden tak uzavřely slabší zhruba o procento Americké akcie zakončily volatilní týden navzdory zlepšené náladě v druhé polovině seance dalším poklesem, celý týden tak uzavřely slabší zhruba o procento Americké akcie po čtvrtečním silném oživení opět výrazně ztrácely, zlepšená nálada v druhé polovině obchodování ... Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden hlavní trhy s výjimkou Británie vzrostly Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden hlavní trhy s výjimkou Británie vzrostly Evropské akcie během páteční obchodní seance kolísaly, nakonec většina hlavních indexů uzavřela v plusu. Investoři ... Pražská burza v pátek rostla, nejvíce zdražily akcie O2 C.R. a Stock Spirits. Za celý týden ale burza o 0,1 % klesla Pražská burza v pátek rostla, nejvíce zdražily akcie O2 C.R. a Stock Spirits. Za celý týden ale burza o 0,1 % klesla Index PX v pátek vzrostl o 1,24 % na 1 036,15 bodu, za celý týden ...
  • 1
  • 2
reklama
reklama