Alternativa portfolia 60 ku 40 má se zahájeným QE v Evropě možná ještě větší smysl než v historii

| redakce

Propad výnosů vládních i firemních dluhopisů pořádně nahlodal argumenty hovořící ve prospěch investiční strategie 60 ku 40, která radí alokovat 60 % prostředků do akcií a 40 % do bondů. Nabízí se otázka, zda tato diverzifikace portfolia ještě dává smysl.

Někteří investoři již dokonce začali hlásat, že je v současném deflačním prostředí výhodnější držet místo dluhopisů s extrémně nízkými výnosy hotovost. Investor Ben Carlson, který pracoval i jako správce institucionálních portfolií, souhlasí, že pro část investorů může být hotovost opravdu zajímavější než dluhopisy. "Pokud investorovi hotovost z nějakého důvodu vyhovuje více než dluhopisy, nelze proti tomu nic namítnout," říká.

Možností nahradit v portfoliu dluhopisy hotovostí se již v 80. letech 20. století zabýval i známý americký finanční historik a ekonom Peter Bernstein. S použitím historických statistik vypočítal, že portfolio složené ze 75 % z akcií a z 25 % z hotovosti investorům dokáže za jistých okolností vydělat více než klasické portfolio 60 ku 40. Carlson tuto myšlenku převzal a pokusil se dopočítat, jak si obě investiční strategie vedly od 30. let 20. století až do roku 2014.

Srovnání výkonnosti portfolií 60 ku 40 a 75 ku 25
Srovnání výkonnosti portfolií 60 ku 40 a 75 ku 25Zdroj: A Wealth of Common Sense

Ukázalo se, že investiční strategie 75 ku 25 vykázala ve srovnání se strategií 60 ku 40 vyšší výnos v šesti z devíti sledovaných desetiletí. Lépe navíc dopadla i v celém téměř 90letém horizontu. Na druhou stranu, portfolio složené ze tří čtvrtin z akcií a z čtvrtiny z hotovosti vykazovalo nepatrně vyšší volatilitu. Zatímco v případě portfolia 60 ku 40 činil průměrný roční pokles jeho hodnoty při ročním záporném výnosu obou složek 8,5 %, u portfolia 75 ku 25 pokles v průměru dosahoval zhruba 12 %. Maximální roční pokles hodnoty celého portfolia pak činil 27,3 % u strategie 60 ku 40 a 32,3 % u strategie 75 ku 25.

Investovat do dluhopisů stále dává smysl, ale ne vždy a za každou cenu. Zatímco v USA se očekává růst výnosů dluhopisů spojený se zvyšováním sazeb, v Evropě, kde jen před několika málo dny ECB spustila kvantitativní uvolňování a úrokové sazby jsou stále de facto na nule, by naopak výnosy dluhopisů měly ještě dlouhou dobu setrvat na několikaletých (či historických) minimech.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

reklama
reklama