Jak ropní giganti vydělávají na levnější ropě

| Tomáš Beránek

Obecně platí, že jsou pro ropné těžaře nízké ceny černého zlata nepříznivé, protože se negativně podepisují na jejich hospodářských výsledcích. Neplatí to ale vždy.

Ani britská ropná firma BP, britsko-nizozemský koncern Royal Dutch Shell či francouzská těžební společnost Total samozřejmě nejsou z nízkých cen ropy nadšené, na druhou stranu ale pro ně má současná situace na trhu s energetickými komoditami i jisté kouzlo. BP, Shell a Total totiž nejsou jen těžaři ropy, ale působí též jako obchodníci s touto strategickou surovinou a rafinérskými produkty.

Ropným firmám, které se kromě těžby zaměřují i na obchodování se surovinou, v poslední době výrazně pomáhá zvýšená volatilita na trhu s ropou, která jim umožňuje při poklesech cen ropu levně nakupovat a později ji při oživení za relativně krátkou dobu se slušným ziskem po odečtení nákladů na její uskladnění zase prodávat. "Volatilita se v průběhu posledních čtyř měsíců dramaticky zvýšila," říká Mike Conway, šéf obchodní a zásobovací divize Shell. "Ty části našich aktivit, které ke své prosperitě volatilitu potřebují, si tak zřejmě vedou poměrně dobře," naznačil dále v odpovědi na dotaz Bloombergu.

Americké firmy v nevýhodě

Ropné společnosti, které se kromě těžby a zpracování ropy věnují i obchodování, jsou na čísla skoupé. Lze tak jen těžko přesně říci, jak velký význam pro ně ropný trading má. Britská BP nicméně v roce 2009 prozradila, že v období od ledna do března obchodováním s ropou vydělala o 500 milionů dolarů více než obvykle. Za první čtvrtletí tehdy firma vykázala upravený zisk 2,38 miliardy dolarů, což znamená, že se divize obchodování s ropou a ropnými produkty zasloužila minimálně o zhruba pětinu celkového zisku.

Evropská trojice ropných obrů má obrovskou konkurenční výhodu. Například americké společnosti ExxonMobil nebo Chevron totiž sice ropu také prodávají, avšak v jejich případě se jedná výhradně o surovinu, kterou samy vytěží, zatímco BP, Shell a Total obchodují také s ropou, které z vrtů vyčerpaly další firmy, a navíc obchodují i s deriváty. Obchodování s ropou se v Evropě věnují i Statoil, Eni či Lukoil.

Absence obchodních divizí u amerických firem souvisí s fúzemi a akvizicemi z 90. let 20. století. Velké firmy, které tehdy kupovaly své rivaly, ropu těžily a zpracovávaly, avšak s ní coby komoditou neobchodovaly na finančních trzích, což byl model, na který rychle převedly i své nové součásti. Tímto způsobem přišly o vlastní divize obchodování s ropou a ropnými produkty firma Mobil poté, co se spojila s Exxonem, nebo společnost Texaco, kterou spolkl Chevron.

Brian Gilvary, finanční ředitel britské BP, začátkem února řekl, že společnost pozoruje významné zlepšení výkonnosti své obchodní a zásobovací divize. "Obchodní pozice naší společnosti je velmi silná," řekl zase na konci ledna Simon Henry, finanční ředitel Shellu. "Schopnost využít zvýšené volatility je pro nás alespoň částečnou vzpruhou v prostředí nízkých cen," dodal.

Malá náplast na velkou ránu

Ani obchodování s ropou a ropnými produkty samozřejmě nedokáže hospodářské výsledky těžařů zcela ochránit před vlivy nezvykle levné ropy, tedy hlavně před propadem tržeb. Úspěchy v těchto nejádrových aktivitách by se nicméně mohly zasloužit o to, že nakonec některé ropné firmy za první a další čtvrtletí letošního roku vykáží výsledky nad odhady analytiků, kteří žádné zázraky nečekají.

O tom, že by trojici evropských ropných obrů mohla zvýšená volatilita na trhu s ropou alespoň částečně vykompenzovat negativní dopady výrazného zlevnění této suroviny, svědčí i pohled do nedávné historie. V roce 2009, kdy se trh s ropou vzpamatovával z medvědího trendu, ohlásil světově největší nezávislý obchodník s ropou a ropnými produkty Vitol zisk 2,28 miliardy USD, zatímco o rok dříve vydělal jen 1,36 miliardy USD.

Britská BP ve své obchodní divizi Integrated Supply and Trading zaměstnává zhruba tři tisíce lidí, kteří se pohybují na komoditních burzách v Londýně, Chicagu či Singapuru. V divizi Total Oil Trading SA (Totsa) největší francouzské ropné firmy působící v Ženevě, Houstonu a Singapuru pracuje kolem 500 lidí. Shell údaje o počtu zaměstnanců v obchodní divizi nezveřejnil.

Podle dostupných informací a odhadů agentury Bloomberg denně BP, Shell a Total zobchodují minimálně kolem 15 milionů barelů ropy a ropných produktů, což je objem, který by dokázal pokrýt celkovou denní spotřebu suroviny v Japonsku, Indii, Německu, Španělsku, Francii, Itálii, a Nizozemsku.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama