Nevěříte býkovi a chcete míchat portfoliem? Zde je 6 důvodů, proč to nedělat

| redakce

Akciový býčí trh načíná svůj sedmý rok a investoři z něj začínají být nervózní. Takovou jízdu čekal jen málokdo. Nyní pro změnu málokdo věří, že růst bude pokračovat. Mnoho investorů se proto snaží z rozjetého vlaku vystoupit dříve, než sjede ze srázu. Ten přitom může být ještě hodně daleko. Podle investičního ředitele Waverly Advisors Adama Grimese může být americký trh teprve v polovině své cesty na vrchol.

Investory je snadné vyděsit historkami o spekulativních bublinách a krachu. Grimes připouští, že ke korekcím na trhu dojít může, podle něj ale nebudou nijak drtivé. Pokud v současnosti přemýšlíte o výrazné změně investiční strategie nebo alokace směrem od (amerických) akcií, existují podle něj důvody, kvůli kterým to nedělat. Ilustruje to na následujících modelových tvrzeních.

1. Trh nemůže růst donekonečna

Čistě technicky vlastně ano, z dlouhodobého hlediska může. Pro býčí trh neexistuje žádné datum expirace. Každý investor doufá, že akcie skončí na vyšších úrovních, než byly na počátku jeho investice. Například manažer Oakmark Fund Bill Nygren prozradil, že během své kariéry často investoval právě ve chvíli, kdy byl trh na rekordních maximech, a doufal, že růst bude pokračovat.

2. Růst trvá moc dlouho, a propad proto bude velký

Nikde není řečeno, že býčí a medvědí trh musejí být v rovnováze. Historie naopak naznačuje, že na každý rok poklesu připadají dva roky růstu. Nic z toho není vytesáno do kamene, přesto i lidé, kteří se teď obávají propadu, věří, že pokles vytvoří nové příležitosti a nemusí nutně trvat dlouho.

3. Fed to myslí se zvýšením úrokových sazeb vážně, čímž rally skončí

Ano, americká centrální banka sazby nepochybně zvýší. Otázkou je, kdy se tak stane a zda to vůbec bude letos. Mezitím trh vesele poroste. Ba co více, navýšení sazeb je stále reálnější, a mnoho expertů proto věří, že tento krok se do cen na trhu již promítl. Fed bude muset nejspíše sazby navýšit několikrát, než to trh skutečně pocítí.

4. Vláda růstu utne tipec

Bez ohledu na politickou orientaci investorů je celkem zřejmé, že "Washington" může dělat problémy. Nicméně pokud nedojde naplno na některé kontroverze týkající se rozpočtu (fiskální útes, dluhový strop), kroky vlády budou jen těžko skutečným katalyzátorem širšího poklesu na americkém trhu.

5. Trh je nadhodnocený

Rekordní maxima nemusejí nutně znamenat, že akcie jsou předražené, i když některé ukazatele by nyní toto tvrzení potvrdily. Lidé, kteří se v současnosti kvůli vysokým valuacím zdráhají investovat, se možná připravují o další zisky, které americký trh může ještě nabídnout.

6. O hotovost přijít nemůžu. Tak si počkám, až bude pád trhu u konce

O hotovost nepřijdete, můžete ovšem přijít o kupní sílu. Kdokoli, kdo v posledních šesti letech seděl na hotovosti (protože rally nejprve neodhadl, načež se již bál nastoupit, protože nevěřil v další růst), nemá být na co hrdý. Legendární investor Warren Buffett v každoroční zprávě akcionářům poznamenal, že investice do hotovosti, peněžních ekvivalentů nebo do měn jsou z dlouhodobého hlediska daleko riskantnější než investice do akcií. Na nechuti riskovat není nic špatného, zvláště pokud vás situace na trhu znervózňuje. Ovšem budete-li stále čekat na ten správný moment, až se budete cítit sebejistě a bezpečně, nikdy se ho nedočkáte.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama