Evropský regulátor varuje: ECB způsobí nové bubliny na trzích

| redakce

Steven Maijoor, šéf hlavního regulátora evropského trhu European Securities and Markets Authority, vyjádřil své obavy z kvantitativního uvolňování. Akce centrální banky podle něj může v eurozóně způsobit vznik spekulativních bublin a prohloubí problém absence strukturálních reforem.

Podpora ze strany ECB se podle regulátora nepřelije do reálné ekonomiky. "Monetární politika samotná nemůže stačit k vyřešení evropských ekonomických problémů, dokud nebude doprovázena strukturálními reformami," tvrdí Maijoor.

Problém s úvěry

Evropa se na bankovní financování spoléhá do příliš velké míry. Největší firmy mají snadný přístup k levným úvěrům, zatímco střední a menší podniky a střední třída, které mají být motorem ekonomiky, mají přístup k úvěrům ztížený.

Manažeři hedgeových fondů na obou stranách Atlantiku neustále upozorňují na skutečnost, že stimuly mají na trh nevyvážený dopad. Pomáhají bohatým, ale nepřelévají se do reálné ekonomiky.

Hedgeový manažer Paul Singer je přesvědčen, že kvantitativní uvolňování zhoršuje příjmovou nerovnost. "Investorům se daří stále lépe, ale střední třída si pohoršuje," tvrdí. "Nerovnost je funkcí vládní politiky a sociální nepokoje funkcí nerovnosti."

Financování by mělo být rozmanitější

Maijoor zdůrazňuje, že v Evropě by měla být podporována větší rozmanitost v možnostech financování. To by neměly zajišťovat jen velké finanční společnosti, měly by být k dispozici i pohotovostní rezervy nebankovních zdrojů pro střední a malé podniky. Finanční zdroje pro tento cílový segment trhu mohou zahrnovat nabídky financování ekonomické expanze, jako jsou IPO, rizikový kapitál, private equity či crowdfunding (financování malých a středních podniků drobnými investory).

Právě rozvoj crowdfundingu považuje Maijoor za klíčový. "Regulátoři by neměli vycházet z toho, že je jedna metoda financování automaticky lepší než ostatní," vysvětluje.

Stimul cílený na malé a střední podniky, které do velké míry ovlivňují ekonomiku v Evropě, je téma, které centrální bankéři řeší jen málokdy. Jejich opatření mnohem častěji "rozmazlují ty již rozmazlené".

Maijoor dále upozorňuje na zvyšující se efektivnost kapitálových trhů a intenzivnější harmonizaci dohledu (jednu z priorit amerických regulátorů).

Zdroj: MoneyBeat

reklama
reklama