Jak chránit své peníze v době, kdy ECB ničí euro

| redakce

Na rozdíl od Slovenska není Česko v eurozóně. To ovšem neznamená, že útok, který na euro podniká Evropská centrální banka, se nás netýká. Doporučení ekonoma (a euroskeptického europoslance) Richarda Sulíka tak platí jak pro Čechy, tak pro Slováky.

Evropská centrální banka aktuálně vykupuje dluhopisy členských států eurozóny. Vyčlenila si na to 60 miliard eur měsíčně a bude tak činit minimálně do září 2016. To znamená, že v příštích 19 měsících nalije na trhy přes bilion eur, tedy přes 2 500 eur na každého obyvatele eurozóny. Evropská centrální banka má sice vykupování dluhopisů členských států zakázané, ale už jsme si zvykli na to, že pro eurozónu není porušování vlastních pravidel problém (odkupy za ECB zprostředkují jednotlivé národní banky). O to důležitější je si promyslet, jak na tom vydělat, nebo alespoň netratit.

Kdo šetří, má za tři ... roky o dost méně

Nejprve je potřeba si uvědomit, co se vlastně stane, když Evropská centrální banka bude měsíc co měsíc vykupovat státní dluhopisy za 60 miliard eur.

Zaprvé, stoupne poptávka po dluhopisech (k existující současné poptávce přibude ta generovaná penězi od ECB), což znamená, že klesnou jejich výnosy. Na státních dluhopisech se bude vydělávat ještě méně než dosud. To znamená, že lidé (nebo nejrůznější investiční fondy) budou investovat jinam (do akcií a do nemovitostí například).

Je tedy namístě očekávat růst cen akcií a nemovitostí. Lze se těšit na další bublinu a dříve nebo později také na její splasknutí. Pak zase budou všichni brečet, jak je zasáhla krize. Budou se tvářit, že spadla z nebe, i když si ji způsobili sami.

Zadruhé, státy se budou ještě více zadlužovat. Je to logické, protože přece poroste poptávka po státních dluhopisech, zadlužit se bude jednodušší a lacinější. Zadlužování bude bránit vlastně už jen jakýsi Pakt růstu a stability, který je zemím jako Francie nebo Itálie vlastně k smíchu.

Když bude na trhu hodně peněz – a uvědomme si, že Evropská centrální banka ty peníze nemá, takže si je vytvoří, což není nic jiného než pověstné "tištění peněz", které ještě nikdy neskončilo dobře –, úroky zůstanou nízké a přijde inflace. Nejprve vzrostou ceny nemovitostí a dříve nebo později i ceny zboží. Lze očekávat, že úroky budou dlouhodobě nižší než inflace. Jinými slovy, kdo šetří, ztrácí. Profituje ten, kdo se zadlužuje.

Pořiďte si dluhy, zbavte se peněz

  • Kdo nemá peníze, ať si pořídí dluh, ať si třeba vezme hypotéku. Úroky jsou nízké, a zřejmě nízké i zůstanou, a ceny nemovitostí zatím silně nerostou. Je dobré si uvědomit, že to zřejmě udělá víc lidí, takže nájmy (výnosy z nemovitostí) budou zřejmě klesat. Nejlepší tedy je vzít si hypotéku na nemovitost, kterou bude člověk sám užívat.
  • Kdo má peníze, ať je nedrží jako peníze. Investujte do akcií. Nejlepší je kopírovat nějaký index nebo investovat do fondu, který kopíruje nějaký index (podle Sulíka je nyní nejlepším indexem DAX). Pokud akcie jednotlivých firem, pak takových, které silně exportují (nebo jsou subdodavateli německých exportních firem), protože pro Německo je už nyní euro příliš slabé, německému exportu se bude dařit ještě více.

Pokračování článku najdete na serveru Finmag.

Zdroj: Finmag.cz

reklama
reklama