Solární boom teprve přichází. Elektřina ze Slunce bude brzy levnější než energie z uhlí

| redakce

Elektřina získávaná ze slunečního záření by měla být i navzdory klesajícím cenám energetických komodit stále větší a obávanější konkurencí energie z neobnovitelných zdrojů. Podle analytiků z německého finančního ústavu Deutsche Bank by tomu měly nahrávat zejména příznivější pořizovací ceny solárních panelů a atraktivní možnosti financování nových projektů.

Čistá nákladová cena na jednu kilowatthodinu (kWh) nedotované elektřiny vyrobené ze slunečního záření prostřednictvím solárního panelu se v průměru pohybuje mezi 0,08 až 0,13 dolaru, což je zhruba 30-40 % pod koncovou cenou elektrické energie pro spotřebitele na mnoha světových trzích. Ve Spojených státech dosahuje klíčový ukazatel LCOE 0,10-0,15 USD/kWh.

USA - nákladová cena na kWh solární elektřiny vs. průměrná cena elektřiny
USA - nákladová cena na kWh solární elektřiny vs. průměrná cena elektřiny

Na trzích s vysokou závislostí na elektřině vyráběné v uhelných elektrárnách jsou sice nákladové ceny energie z fosilních paliv stále nižší než ceny energie ze slunečního záření, podle Deutsche Bank by však již během následujících 12-18 měsíců mohlo dojít k jejich vyrovnání.

Ceny zemního plynu (v USA) se za posledních deset let snížily o více než 80 % a ceny ropy při zohlednění nynější korekce prakticky stagnovaly, průměrná cena elektrické energie ve Spojených státech ale zhruba o 20 % vzrostla. Hlavním důvodem tohoto asymetrického vývoje jsou především rostoucí náklady na přenos a distribuci energie tvořící přibližně polovinu z koncové ceny elektřiny pro spotřebitele. Růst nákladů na zajištění funkčnosti přenosové a distribuční soustavy by podle Deutsche Bank měl pokračovat, a to navíc takovým tempem, že by se ceny elektrické energie měly v následujících 10-15 letech zdvojnásobit.

Nákladové ceny solární elektřiny se za uplynulých osm let každý rok v průměru o 15 % snížily a podle analytiků z Deutsche Bank by v následujících čtyřech až pěti letech měly klesnout o dalších 40 %. To souvisí zejména s pokračujícím poklesem výrobních, a tedy i prodejních cen solárních panelů. Od roku 2008 průměrná cena solárního panelu na trhu klesla o více než 80 %.

Regiony s paritou mezi nákladovými cenami solární elektřiny a koncovými cenami energie
Regiony s paritou mezi nákladovými cenami solární elektřiny a koncovými cenami energie

"S ohledem na pokles nákladových cen solární elektřiny očekáváme vznik nových projektů na výrobu energie ze slunečního záření," píší analytici z Deutsche Bank. "V následujících 12-18 měsících by se na trhu se solární energií mělo zformovat silné pozitivní momentum, z čehož by měly výrazně profitovat také subjekty zajišťující financování těchto projektů."

Odhad vývoje podílu větrné a solární elektřiny na celkové výrobní kapacitě
Odhad vývoje podílu větrné a solární elektřiny na celkové výrobní kapacitě

Zdroj: Deutsche Bank

reklama
reklama