Překonat tradiční diverzifikaci není žádná hračka

| redakce

Investoři se v rámci budování svých portfolií snaží nalézt akcie či dluhopisy, které by jim zajistily nadprůměrné zisky. Často však tak dlouho spekulují, na čem nejvíce vydělají, až své obchodní účty zahltí hromadou titulů, které v nich nakonec udělají více škody než užitku.

Nemalá část investorů se na akciových trzích řídí velikostí tržní kapitalizace firem. Je sice pravda, že akcie amerických společností s malou a velkou tržní kapitalizací v předcházejících dvou dekádách vykázaly nadprůměrné zhodnocení, avšak ve srovnání s indexem S&P 500 za cenu výrazně vyšší volatility. To stejné platí i o akciích firem s malou a velkou tržní kapitalizací ze zbytku světa.

Naproti tomu portfolio se 70% podílem akcií amerických firem a 30% zastoupením akcií z burz starého kontinentu (All-Stock Asset Class Mix) investorům v posledních dvaceti letech vyneslo každý rok dokonce více, než o kolik v průměru každý rok za stejnou dobu posílil index S&P 500, a to při mírně nižší volatilitě.

S ještě menší kolísavostí cen se dle historických dat vyrovnávají investoři, kteří svá portfolia z 35 % vystavějí z dluhopisů s krátkou dobou splatnosti (Balanced Asset Class Mix). Pravdou nicméně je, že v tomto případě již průměrné roční zhodnocení portfolia za výkonností indexu S&P 500 historicky zaostává.

Srovnání výkonnosti různých investičních strategií (1995-2014)
Srovnání výkonnosti různých investičních strategií (1995-2014)

Nehledě na to, co investorům zarputile tvrdí brokerské a obchodní společnosti, není při investování potřeba hledat jednotlivé akciové tituly. Portfolio lze jednoduše diverzifikovat například pomocí indexových, sektorových či regionálních ETF. A pokud na svůj nákupní seznam investoři v rozumné míře zařadí i cenné papíry s pevným výnosem, nemusejí se obávat, že je někdy v budoucnosti překvapí nepříznivé firemní zprávy či slabé výsledky několika málo firem, jejichž akcie by jinak nakupovali individuálně.

Zdroj: servowealth.com

reklama
reklama