Růst cen akcií při minimálním růstu zisků není problém. Ten tkví v ocenění

| redakce

Zisky firem z indexu S&P 500 by letos měly růst jen nepatrně, pokud vůbec. Jak na tom akcie bývají v letech, kdy se firmám nedaří zlepšovat své hospodaření?

Od roku 1900 zatím zisky firem zahrnutých v hlavním americkém akciovém indexu celkem 53krát rostly o méně než 5 % za kalendářní rok. Index ale i během těchto let dokázal 33krát posílit. To není špatné, když vezmeme v úvahu, že celkem 45krát zisky firem dokonce klesly, ne pouze nevýrazně stouply. S&P 500 navíc v řadě případů posílil celkem výrazně.

Podmínky na trzích ale byly většinou výrazně jiné, než jsou nyní, kdy zisky firem v USA mají opět růst jen nepatrně. Ze 33 případů, kdy index rostl navzdory nepříznivému vývoji zisků, bylo hned 14 takových, kdy akcie o rok dříve ztratily (trh tedy možná do cen zahrnul nízká zisková očekávání). Ocenění akcií měřené poměrem P/E (ceny akcie a zisku na akcii) bylo navíc ve zmíněných 33 letech 11,6. To je výrazně nižší než současná hodnota, akcie zkrátka byly velice levné, a tak nezřídka posilovaly, i když zisky klesaly.

Pouze v letech 1997 a 1998 byla situace z hlediska ocenění a vývoje zisků podobná té současné. Aktuální vývoj ale podle všeho ještě nějaký čas bude probíhat ve stínu ochranářské ruky centrálních bank, srovnání s historií je tedy i v tomto případě (jako ostatně vždy) problematické.

Vývoj S&P 500 v letech, kdy byl růst zisků minimální
Vývoj S&P 500 v letech, kdy byl růst zisků minimální

Zdroj: Avondale Asset Management

reklama
reklama