Burzovní kalendář (23. 3. - 27. 3. 2015)

| redakce

Rozhodující událostí třetího březnového týdne bylo zasedání americké centrální banky a tisková konference Janet Yellenové, která naznačila, že se úrokové sazby v USA budou zvyšovat spíše později. V nadcházejícím týdnu budou trhy sledovat dění kolem Řecka, kterému hrozí, že bude již v dubnu bez peněz. Náladu investorů budou ovlivňovat také americká data, především únorová inflace a finální údaje o HDP za 4Q2014.

Ohlédnutí

Hlavní evropské burzy v třetím březnovém týdnu zpevnily o jedno až čtyři procenta a nejsledovanější americké indexy stouply o dvě až tři procenta. Trhům nahoru pomohly zejména centrální banky na obou stranách Atlantiku, jejichž měnové politiky se po předchozím rozchodu opět vydaly podobným směrem.

Nejdůležitější událostí týdne bylo dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky, které skončilo ve středu. Banka ze svého prohlášení podle očekávání vypustila frázi o tom, že bude ohledně zvyšování úrokových sazeb trpělivá, na druhou stranu ale zdůraznila, že bude nadále pozorně sledovat údaje z ekonomiky a sazby nezvýší, dokud si nebude jistá tím, že se dále zlepšuje situace na trhu práce a inflace postupně poroste k 2% cíli. Šéfka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci následující bezprostředně po konci zasedání měnového výboru řekla, že je spíše nepravděpodobné, že by banka o růstu sazeb rozhodla již na svém příštím (dubnovém) zasedání, a podle analytiků lze z jejích slov vyvodit, že již ve hře zřejmě není ani červen. Sazby by se tak podle všeho měly poprvé zvýšit nejdříve v druhé polovině letošního roku.

Z makrodat byly v týdnu v USA sledované zejména pondělní údaje o průmyslové výrobě, které ukázaly, že v lednu výroba vzrostla méně, než se čekalo. Výrazným zklamáním byla úterní statistika z nemovitostního trhu, podle které ve Spojených státech v únoru zahájená výstavba klesla o 17 % na celoroční tempo 897 tisíc jednotek. Pokles byl způsoben hlavně nepříznivým počasím. Čtvrteční dílčí data z trhu práce žádné překvapení nepřinesla, když ukázala, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 14. března vzrostl na 291 tisíc. Očekával se růst na 292 tisíc z 290 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 289 tisíc).

Index Dow za celý uplynulý týden přidal 2,14 % na 18 127,65 bodu, širší S&P 500 posílil o 2,68 % na 2 108,10 bodu a technologický Nasdaq zpevnil o 3,16 % na 5 026,42 bodu. Indexy se tak vrátily na dohled historických maxim. Technologický benchmark Nasdaq se nachází nejvýše od března 2000 a k pokoření rekordu mu chybí jen zhruba 22 bodů.

Americké akcie (16.-20. března 2015)
Americké akcie (16.-20. března 2015)Zdroj: Google

V Evropě opět zaznělo několik vyjádření k řecké dluhové krizi. Řecký premiér Alexis Tsipras například prohlásil, že se jeho země za žádných podmínek nevrátí k tvrdé úsporné politice, a činitelé MMF zase údajně Řecko označili za "nejméně spolupracující" zemi, s níž kdy fond měl co do činění. Země z jihu Evropy nicméně tvrdí, že je připravena okamžitě umožnit obnovení kontrol mezinárodních věřitelů, a premiér Tsipras slíbil, že Atény věřitelům již brzy představí plán reforem, který silně zadlužené zemi otevře přístup k dalšímu kolu finanční pomoci.

Nahoru akcie v Evropě tlačil přetrvávající optimismus pramenící z kroků Evropské centrální banky, která na začátku března spustila program kvantitativního uvolňování v objemu 60 miliard eur měsíčně. Banka hodlá pomocí nákupů státních dluhopisů a dalších cenných papírů podporovat evropské hospodářství s cílem zvýšit extrémně nízkou inflaci, respektive deflaci, až do září 2016.

Z makrodat investoři na starém kontinentu sledovali finální údaje o únorové inflaci v eurozóně, které však jen potvrdily předchozí revizi dat. Meziročně v eurozóně v únoru spotřebitelské ceny klesly o 0,3 %. Tempo poklesu cen se tak oproti 0,6% propadu v lednu zmírnilo. V únoru 2014 byla meziroční inflace v eurozóně +0,7 %. V celé Evropské unii spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,2 % po 0,5% propadu v lednu. V únoru 2014 byla meziroční inflace v EU +0,8 %.

O pozornost si řekl také výsledek průzkumu institutu ZEW, který ukázal, že se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v březnu opět zlepšila. Index očekávání mírně vzrostl na 54,8 bodu z únorových 53 bodů. Očekával se růst na 59,4 bodu. Hodnocení současné situace se zlepšilo na 55,1 bodu z únorových 45,5 bodu, čekal se růst na 52 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž výrazně zlepšilo, když index vyskočil na 62,4 bodu z 52,7 bodu v únoru. Další důležitou události bylo třetí kolo cíleného dodání likvidity komerčním bankám. Evropské banky si od ECB ve třetím kole TLTRO půjčily 97,8 miliardy eur. Zájem o úvěry tak sice znatelně překonal očekávání analytiků, kteří počítali jen s částkou 40 miliard eur, zároveň však výrazně zaostal za druhým kolem TLTRO, ve kterém ECB bankám půjčila celkem 129,8 miliardy eur.

Britský index FTSE 100 v pátek vystoupal poprvé v historii nad psychologicky důležitou hladinu 7 000 bodů, intradenní maximum stanovil na 7 024,21 bodu. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 4,11 % na 7 022,51 bodu, německý DAX vzrostl o 1,16 % na 12 039,37 bodu a francouzský CAC 40 připsal 1,74 % na 5 087,49 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za pět obchodních dní přidal 1,91 % na 3 726,07 bodu a index STOXX Europe 600 uzavřel silnější o 1,87 % na 404,01 bodu.

Euro za sebou má z pohledu zpevnění k americkému dolaru nejlepší týden za více než dva roky. Jednotné evropské měně k tomuto výsledku pomohl masivní výprodej dolaru, za kterým stály vyhlídky na pozdější zvyšování úrokových sazeb v USA. Kurz eurodolaru se za celý týden zvýšil z 1,05 na 1,082, nejvíce od ledna 2013.

Akcie na pražské burze za celý uplynulý týden posílily o 0,8 % a index PX se vyšplhal na 1 044,90 bodu. V pátek index během dne dokonce překonal úroveň, na které byl naposledy v lednu 2013, v závěru obchodování ale část zisků odevzdal. Největší růst za celý týden vykázaly akcie energetické společnosti ČEZ (+3,7 % na 631,60 Kč), největší pokles naopak postihl akcie těžební firmy NWR (-13,2 % na 0,33 Kč). Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že akcionáři očekávají vysokou dividendu, na kterou bude spolehnutí. Hospodaření společnosti by podle Beneše mělo začít růst od roku 2017.

Z korporátních událostí zaujaly hlavně ve čtvrtek hospodářské výsledky výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Firma za poslední tři měsíce loňského roku vykázala zisk EBITDA 13,2 milionu EUR a tržby 58,8 milionu EUR. Za celý loňský rok pak společnost vykázala rekordní zisk EBITDA 47,2 milionu EUR. Výrobní linka v Egyptě během celého loňského roku fungovala v režimu standardní komerční produkce. Představenstvo Pegasu plánuje navrhnout výplatu dividendy 1,15 EUR na akcii a zvažuje zpětný odkup akcií.

"Výsledky za 4Q2014 z našeho pohledu dopadly dobře, a to především díky meziročnímu nárůstu produkce o 5 % (čekali jsme nižší přírůstek). Výhled firmy je poměrně opatrný, nízké ceny ropy by podle nás nicméně měly přispět k dosažení výsledku za rok 2015 při horní hranici představeného pásma zisku EBITDA," napsal Petr Bártek, analytik z České spořitelny. "Očekáváme mírně pozitivní reakci trhu, mimo jiné i díky solidní dividendě a možnému zpětnému odkupu akcií." Akcie Pegasu za pět obchodních dní zdražily o 1,59 % na 701 korun a od začátku roku zpevňují téměř o devět procent.

Hospodářské výsledky v týdnu zveřejnil i slovenský provozovatel sportovních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR). Slovenská společnost, s jejímiž akciemi se obchoduje i na pražské burze, oznámila, že jí v prvním čtvrtletí nového finančního roku vzrostl zisk EBITDA meziročně o 86,8 % na 5,5 milionu EUR. Tržby firmě stouply o 18,1 % na 17,99 milionu EUR. Výnosy hlavního segmentu narostly na 13 milionů EUR, a to hlavně díky nárůstu výnosů horských středisek (+24,1 %), restaurací (+18 %) a sportovních služeb a obchodů (+30,6 %). K růstu výnosů horských středisek přispěly příznivé lyžařské podmínky, z toho plynoucí vyšší návštěvnost, nárůst průměrné tržby na zákazníka a taktéž začlenění polského střediska SON do portfolia TMR.

Americké akcie v pátek i za celý týden solidně posílily a před víkendem zakotvily na dohled od historických maxim Americké akcie v pátek i za celý týden solidně posílily a před víkendem zakotvily na dohled od historických maxim Americké akciové trhy v závěru rozkolísaného týdne zpevňovaly a nakonec vzrostly o necelé procento. Vzhůru ... Evropské akcie v pátek zdražily zhruba o procento, slušné zisky braly i za celý týden Evropské akcie v pátek zdražily zhruba o procento, slušné zisky braly i za celý týden Hlavní evropské akciové trhy týden zakončily optimisticky. Burzy v Británii, Německu a Francii přidaly kolem ... Pražská burza zakončila týden růstem, během dne překonala dvouleté maximum. Za pět obchodních dní stoupla o necelé procento Pražská burza zakončila týden růstem, během dne překonala dvouleté maximum. Za pět obchodních dní stoupla o necelé procento Během pátečního obchodování dosáhla burza nejvyšší úrovně od ledna 2013. Nakonec index PX připsal 0,23 ...
  • 1
  • 2
reklama
reklama