Chvála koruně, na euro je času dost

| redakce

Prezident Miloš Zeman nedávno vyhlásil, že chce v bankovní radě ČNB příznivce eura. Není to dobrý nápad. Jako ekonom musím říci, že je koruna nyní podstatnou součástí našeho hospodářského systému a důležitou pákou jeho ovlivňování.

Kritériem pro křeslo v bankovní radě nemůže být členství ve fanklubu společné evropské měny (ani křeslo ve fanklubu koruny), ale jen a pouze odbornost, tedy znalost měnové politiky. Vhodnost nebo nevhodnost eura je otázka měnící se v čase, nikoli věc důvěry či víry.

Jestliže se euro stalo politickou otázkou napříč Evropou a na odporu vůči němu či na jeho podpoře se profilují politické strany, je to smutné a nemůže to vést k dobrým výsledkům. Ztrácí se ekonomická podstata věci.

Pokud má společnou měnu mnoho států s různě výkonnými ekonomikami, chybí každému jednomu v "ekonomické zbrojnici" jeden důležitý nástroj - kurz. Je to stejné, jako kdyby do ringu proti zdravému boxerovi nastoupil jednoruký, a navíc s koulí na noze. Proč? Protože další podstatná zbraň, klíčová úroková sazba emisní banky, je stanovována centrálně, čili bez ohledu na situaci v jednotlivých státech, nebo pouze částečně s ohledem na tyto skutečnosti. Navíc se ukazuje, že sazby centrálních bank jsou jako nástroj řízení měny málo efektivní.

Po patnácti letech fungování společné měny stále není jasné, zda pomáhá ekonomické konvergenci kontinentu, nebo naopak prohlubuje rozdíly mezi státy. Jisté však je, že slabší země nemají v krizi možnost znehodnotit svou měnu.

Z pohledu ČNB naopak kurz měny zůstává jednou z posledních zbraní, které má k dispozici. Sazby ČNB jsou v podstatě na nule. Diskutovat o záporné sazbě je spíše vtipné, než co jiného. Banka už déle než rok intervenuje proti silné koruně, aby podporovala hospodářství. Má řadu kritiků, ale bylo by snad lepší nedělat nic? Sotva. A kdybychom měli euro, řešili bychom pouze to, co s touto měnou provedou bankéři z ECB.

Doba není vhodná k uvažování o přijetí eura. Bylo by to jako uříznout si ruku a přidat si na nohu pořádnou železnou kouli. V dlouhodobějším výhledu jsem opatrný eurooptimista, jsem přesvědčen, že starý kontinent bude mít jednou pouze jednu měnu. Ale to bude nejspíše vetchým starcem v zaslouženém důchodu.

Kompletní článek Luboše Smrčky najdete na serveru Investujeme.cz.

Zdroj: Investujeme.cz

reklama
reklama