Proč je Buffett o pár desítek miliard bohatší než vy

| redakce

Letos je to přesně padesát let od doby, kdy známý investor a multimiliardář Warren Buffett získal kontrolu nad textilní společností Berkshire Hathaway. Za pouhých pět dekád se Buffettovi podařilo přeměnit skomírající podnik v jednu z nejvíce prosperujících firem na světě. K úspěchu přitom nepotřeboval mnoho.

Na konci února poslal investor, známý pro svoji jedinečnou intuici též jako Věštec z Omahy, již padesátý výroční dopis akcionářům, ve kterém komentuje nejen uplynulý rok, ale i celých 50 let, které s Berkshire Hathaway prožil. Prakticky každé finanční médium na letošní Buffettův dopis upozornilo a komentátoři se intenzivně věnovali otázce, co stojí za nenapodobitelným úspěchem společnosti Berkshire Hathaway.

Na internetových stránkách časopisu Fortune se nedlouho po zveřejnění Buffettova jubilejního dopisu objevila grafika, která se pokouší prosperitu vlajkové lodi téměř 85letého investora vysvětlit. Stephen Gandel dal dohromady patnáct důvodů, které podle přispěvatelů světových médií či známých investorů stojí za Buffettovými úspěchy, a umístil je na osu oddělující investiční dovednosti a schopnosti od ryze osobnostních rysů.

15 zdrojů úspěchu a bohatství Warrena Buffetta

Většina lidí by možná čekala, že za své úspěchy Buffett vděčí svým ostrým loktům či dokonalé znalosti finančních trhů. Opak je ale pravdou. Většina důvodů, které média označují za hlavní zdroje jeho úspěchu, spadají do kategorie osobnostních rysů.

Tak například Matt Levine na webových stránkách agentury Bloomberg napsal, že Buffettův úspěch spočívá v tom, že se u něj snoubí nekompromisnost a podnikatelská důslednost a přísnost se vzhledem hodného "plyšového medvídka". Podle Andrewa Rosse Sorkina píšícího pro The New York Times zase Buffett uspěl hlavně díky své flexibilitě a podle Neila Irwina z téhož listu hraje roli i jeho benevolentnost a ochota přiznat si ne zcela dokonalé manažerské schopnosti.

Buffettův pobočník a dlouholetý souputník Charlie Munger zase prohlásil, že Věštci z Omahy, který je v mnoha ohledech "docela velký podivín", zkrátka přálo štěstí. Poradce a investor Barry Ritholtz pak napsal, že je Buffett dokonalým příkladem toho, jak důležité je za všech okolností zůstat sám sebou.

Bylo by samozřejmě opovážlivé tvrdit, že se Warren Buffett stal třetím nejbohatším mužem planety jen díky tomu, jak vypadá či jaké jsou jeho osobnostní rysy. Za úspěchy Věštce z Omahy a Berkshire Hathaway je samozřejmě obrovský kus práce. Buffett je velký dříč, který si v životě musel mnohé odříct, aby dosáhl vysněných cílů. Lex Harris na webu CNNMoney mimo jiné poznamenal, že za jeho úspěchy stojí hlavně strategie hodnotového investování, tedy nakupování akcií perspektivních podniků buď v době, kdy zrovna neprožívají nejlepší období, nebo ještě před tím, než trh pochopí, jaký potenciál v jejich produktech a službách tkví.

Buffettovy úspěchy nelze vysvětlit jedinou větou. Pohádkový příběh Věštce z Omahy je mozaikou, v níž má každý střípek důležité místo. V zásadě lze říct, že je Buffett nejen skvělým obchodníkem, ale i racionálně uvažujícím pragmatikem se smyslem pro empatii, což je koktejl předpokladů, který příroda lidem jen tak do vínku nedává. Jemu se ho ale dostalo a šanci nezahodil.

Zdroj: Fortune

reklama
reklama